Prawie połowa uprawnionych ostrowian złożyła wniosek o emeryturę w związku z obniżonym wiekiem emerytalnym.

1 października weszły w życie przepisy obniżające wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet  i 65 lat dla mężczyzn. Oznacza to, że w ostatnim kwartale 2017 r. przybędzie ok. 331 tys. osób, które będą mogły przejść na emeryturę. W województwie wielkopolskim takich osób może być ok. 48 tysięcy. 
Wnioski można składać w Kaliszu przy ul. Kopnickiej oraz w Ostrowie przy ul. Wysockiej.  W Kaliszu wnioski złożyło już ponad tysiąc osób, a w Ostrowie prawie 700 tys. Tym samym nasza aglomeracja zajmuje czołowe miejsce w województwie wielkopolskim.
Do końca września w całym kraju wpłynęło prawie 200 tys. wniosków z czego 44 tys. to wnioski osób aktywnych zawodowo.
Na podstawie przeprowadzanych przez doradców emerytalnych ankiet wynika, że 20 procent osób chce odłożyć decyzję o przejściu na emeryturę na później, 30 procent nie podjęło jeszcze decyzji, a 50 procent planuje skorzystać z uprawnień do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym.Na terenie Oddziału ZUS w Ostrowie (Miasto: Ostrów Wielkopolski, Gminy: Nowe Skalmierzyce, Odolanów, Ostrów Wielkopolski, Przygodzice, Raszków, Sośnie, Sieroszewice) potencjalnych emerytów jest 1683. Do tej pory 693 z nich złożyło wniosek o emeryturę i stanowi to ponad 40 procent uprawnionych - informuje Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. - Na terenie Inspektoratu ZUS w Kaliszu potencjalnych emerytów jest 2128 z czego 1061 z nich złożyło wniosek o emeryturę, stanowi to prawie 50 procent  uprawnionych.

Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego można było składać już we wrześniu. Niezależnie jednak od tego, czy wniosek został złożony we wrześniu, czy w październiku, emerytura od obniżonego wieku emerytalnego i tak zostanie przyznana dopiero od października. Mimo, że ZUS wnioski przyjmuje od września, to termin na ich rozpatrzenie i wydanie decyzji zaczyna biec od chwili wejścia w życie przepisów obniżających wiek emerytalny, czyli od 1 października.
W Okresie od 2-5 października Oddział ZUS w Ostrowie Wlkp. wraz z podległymi placówkami wydał 1271 decyzji wypłatowych w związku z obniżeniem wieku emerytalnego, 733 dla kobiet i 538 dla mężczyzn. Przeciętna emerytura kobiety wynosi 1469,06 zł., a mężczyzny 1732,59 zł.