W niektórych okręgach wyborczych znajdujących się na terenie powiatu ostrowskiego nie odbędą się wybory do rad gminnych. W wielu z nich możemy zobaczyć już nazwiska przyszłych radnych, ponieważ w Państwowej Komisji Wyborczej zarejestrowano tylko po jednym kandydacie na radnego.

Taka sytuacja nie pojawia się w mieście Ostrowie Wielkopolskim, ponieważ doszło do zmiany przepisów Kodeksu Wyborczego, które likwidują okręgi jednomandatowe. W takim przypadku wyborcy będą głosować nie na kandydatów, a listy wskazując preferowaną przez siebie osobę.

W Gminie Nowe Skalmierzyce jest podział na 15 okręgów wyborczych, a o mandat radnego w każdym z nich ubiega się od 3 do 5 kandydatów.

Inaczej ma się sytuacja w gminie Odolanów, gdzie na 15 okręgów aż w 4 zgłoszono tylko po 1 kandydacie. Komitet Wyborczy Mariana Janickiego jako jedyny wystawił swoich kandydatów w trzech okręgach (okręg nr 7: Huta, Nadstawki, Grochowiska, Papiernia, Trzcieliny - Janusz Szustkiewicz), (okręg nr 8: Świeca I, Świeca II - Grzegorz Fleischer), (okręg nr 13: Uciechów, Lipiny - Gabriela Zawada). W okręgu nr 10 zgłosił się tylko jeden kandydat - Jarosław Cierpka, dzięki czemu ma już zapewnione miejsce w radzie. W pozostałych okręgach zgłoszono od 2 do 4 kandydatów.

W Gminie Ostrów Wielkopolski o każdy mandat powalczy od 2 do 4 chętbych, a w okręgu nr 11 kandydatów zgłosiło się nawet 5.

Najwięcej pojedynczych kandydatów do rady gminy w naszym powiecie odnotowano w Gminie Przygodzice, gdzie na 15 okręgów w 7 zgłosiło się tylko po 1 kandydacie. Komitet Wyborczy Krzysztofa Rasiaka nie ma więc żadnej konkurencji. W pozostałych okręgach kandydować będzie po dwóch kandydatów z wyjątkiem Antonina i Ludwikowa, gdzie zgłosiły się 3 chętne osoby.

Jedna trzecia wyborców nie ma wyboru w Gminie Raszków, ponieważ tutaj aż w pięciu okręgach zarejestrowano po jednym kandydacie, których wystawił Komitet Wyborczy Jacka Bartczaka. W pozostałych walczyć będzie od 2 do 3 kandydatów, a w jednym nawet 4.

O każde miejsce muszą walczyć kandydaci w Gminie Sieroszewice, ponieważ w każdym z okregów zarejestrowano po 3 Komitety, m.in Komitet Wyborczy: Ryszarda Boducha, Beaty Klimek Przyjazne Miasto i Powiat, oraz KW Anatola Piastowskiego. W dodatku do okręgu nr 9 czwartego kandydata wystawił Komitet Wyborczy Wyborców Ryszarda Bochena.

Wolnych mandatów nie ma także w Gminie Sośnie. W każdym okręgu zarejestrowano od 2 do 3 kandydatów, a w okręgu nr 2 nawet czterech.