
6 prostych sposobów na obniżenie rachunków za prąd w Twoim domu. Niektóre Cię zaskoczą!

1. Korzystaj ze słońca
Nie włączaj oświetlenia, gdy w pomieszczeniu, w którym się znajdujesz, wystarczy odsłonić rolety, żaluzje czy zasłony okienne i korzystać ze światła dziennego. Jeśli masz taką możliwość, zmień ustawienie mebli w swoim mieszkaniu. Biurko, przy którym pracujesz lub fotel, w którym czytasz książki ustaw blisko okna. Używaj energii słonecznej także do suszenia ubrań. Suszarka bębnowa, choć wygodna w użytkowaniu, pobiera mnóstwo energii elektrycznej. Twoje rachunki za prąd mogą spaść nawet o kilkanaście procent, gdy postanowisz zrezygnować z suszenia prania w ten sposób.
2. Unikaj pozostawiania urządzeń w trybie czuwania
Zmień nawyki korzystania z urządzeń zasilanych elektrycznie. Kwestia dotyczy na przykład telewizorów, ale także laptopów, drukarek, ekspresów do kawy czy innych urządzeń pozostawianych w trybie czuwania. Pamiętaj, że urządzenia w tym trybie wciąż pobierają energię elektryczną. Chcesz zaoszczędzić i nie wydawać pieniędzy na coś, z czego i tak w danej chwili nie korzystasz? Odłącz te urządzenia od źródła zasilania, jeśli faktycznie ich nie używasz. Twój portfel Ci za to podziękuje.
3. Używaj pralki i zmywarki z głową
Wiele osób włącza pralkę czy zmywarkę wtedy, gdy urządzenia nie są pełne. Jest to nieekonomiczne z kilku powodów. Wiele urządzeń tego typu nie może dostosować ilości zużywanej wody do stopnia załadowania. Wykorzystują więc standardową ilość wody do prania czy zmywania naczyń. Wniosek? Tracisz pieniądze nie tylko za energię elektryczną, ale również za wodę. A wystarczy wypełnić bęben pralki i wnętrze zmywarki do pełna, by ograniczyć częstotliwość korzystania z tych urządzeń, zwiększając jednocześnie ich efektywność.
4. Gotuj mądrze
Gotowanie wody, pieczenie ciasta, chłodzenie produktów spożywczych w lodówce – każda z tych czynności to wydatek energetyczny. Warto podchodzić do tych kwestii ekonomicznie. W czajniku elektrycznym podgrzewaj tylko tyle wody, ile potrzebujesz do przygotowania kawy lub herbaty. Chcesz upiec ciasto bądź inne danie w piekarniku? Upewnij się, że piekarnik nie pracuje jałowo przez dłuższy czas. Puste grzanie piekarnika to spalanie Twojego domowego budżetu. Zadbaj również o to, by nie umieszczać w lodówce gorących produktów, dań czy napojów. Gwałtownie podniosą temperaturę we wnętrzu lodówki. Jej obniżenie do optymalnego poziomu to kolejny wydatek energetyczny, a więc i wyższe rachunki za prąd.
5. Wymień przestarzałe urządzenia na energooszczędne
Wyższa klasa urządzenia elektrycznego sprawia, że pobiera ono mniej prądu. Urządzenia starszej generacji pobierają go o wiele więcej. Szybciej uszczuplają więc Twój domowy budżet. Inwestycja w energooszczędne urządzenia RTV i AGD wydaje się kosztowna. Zwraca się jednak wraz z upływającym czasem. Nowoczesne urządzenia nie pobierają prądu w tak dużej ilości, jak te sprzed kilkunastu lat. Ich producenci dbają również o to, by wpływ ich pracy na środowisko był jak najmniej odczuwalny. Pozostając przy przestarzałych rozwiązaniach, tracisz podwójnie. Zastanów się nad modernizacją wyposażenia swojego gospodarstwa domowego, a będziesz płacić mniej.
6. Rozważ montaż instalacji fotowoltaicznej
Chcesz drastycznie ograniczyć wydatki na energię elektryczną? Przemyśl montaż instalacji fotowoltaicznej w swoim domu. Panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną na elektryczną, zasilając gospodarstwo domowe darmowym prądem. W niektórych przypadkach instalacja fotowoltaiczna obniża rachunki za prąd nawet o kilkadziesiąt procent.
Jak oszczędzać prąd? Wypróbuj sześć sposobów omówionych w tym artykule, a zauważysz różnicę na swojej fakturze za energię elektryczną. Niektóre sposoby mogą zaskakiwać, inne wydają się oczywiste, każdy jednak jest skuteczny.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj