Łazienki na poddaszu mają wyjątkowy urok, jednak nie zawsze wiemy, jak je wygodnie urządzić. Ze względu na nietypowe kształty, trudniej zaplanować funkcjonalny układ sprzętów i prawidłowo dobrać kolorystykę wnętrza. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę podczas projektowania i poznaj najlepsze pomysły na aranżacje łazienki na poddaszu.

Łazienka na poddaszu z oknem dachowym

Niezaprzeczalnym atutem łazienek na poddaszu są okna dachowe – zapewniają dostęp naturalnego światła, co znacząco wpływa na komfort użytkowania wnętrza. Dobry układ funkcjonalny pozwala na maksymalne wykorzystanie atutów i zamaskowanie minusów wnętrza. Projektowanie łazienki warto zacząć od stworzenia prostego rysunku, który uwzględni plan i wymiary pomieszczenia oraz rozkład instalacji. Musimy też dokładnie zmierzyć wysokość ścianek kolankowych. Wtedy możemy zastanowić się, jakie sprzęty można zmieścić w naszej łazience – wannę, prysznic, miskę WC, bidet oraz umywalkę. Ścianki kolankowe pod oknem możemy wykorzystać na kilka sposobów: jako strefę kąpielową z wanny lub zabudować, tworząc miejsca do przechowywania. Wnęki sprawdzą się jako miejsca na prysznic lub toaletę.

W łazience na poddaszu możemy praktycznie zaaranżować strefę umywalki. Najlepiej umieścić ją na ścianie prostopadłej lub równoległej do skosu. Blat lub szafka z umywalką będą komfortowe i bezpieczne w użytkowaniu. Na prostej ścianie łatwiej będzie nam umieścić lustro. W małej łazience ze skosem lub bez okna duże lustro nad umywalką dodatkowo optycznie powiększy przestrzeń.

łazienka z prysznicem na poddaszu
Duża łazienka na poddaszu z prysznicem i wolnostojącą wanną – nowoczesne wyposażenie i modne płytki imitujące kamień tworzą klimatyczną przestrzeń. Fot. Domni.pl

Łazienka z wanną

Przy ściance kolankowej pod oknem możemy stworzyć wygodną strefę kąpielową z widokiem. Wanna na poddaszu łazienki może stać się klimatycznym miejscem wyciszenia i odpoczynku po ciężkim dniu. Ustawmy ją w sposób umożliwiający swobodny dostęp i mycie wanny. Najbardziej uniwersalne są prostokątne wanny do zabudowy, trapezowe lub wanny narożne. Duża łazienka na poddaszu oferuje nieco więcej kreatywnych możliwości – możemy stworzyć komfortowe salony z wanną wolnostojącą. Pamiętajmy też o bateriach: do wanien przyściennych pasuje armatura natynkowa lub montowana na rancie wanny. Modele wolnostojące dobrze uzupełnią wysokie baterie podłogowe.

łazienka inspirowana kolorami roku 2021
Wanna pod oknem dachowym tworzy niezwykłą przestrzeń, sprzyjającą atmosferze relaksu – możemy obserwować niebo lub zieleń podczas kąpieli. Fot. Domni.pl

Łazienka z prysznicem

Prysznic warto umieścić przy prostej ścianie lub w rogu pomieszczenia. Bogaty wybór kabin, ścianek czy drzwi wnękowych dostępnych na rynku sprawia, że łatwo stworzymy nowoczesną łazienkę z prysznicem. W nieustawnej łazience możemy zaplanować prysznic typu walk-in, odgrodzony wykonaną na wymiar ścianką ze szkła. Rozwiązania dedykowane pozwolą wykorzystać każdy centymetr dostępnej przestrzeni. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca, warto zainwestować w większą kabinę, np. o kształcie prostokąta. Możemy dopasować do niej nowoczesne, niskie brodziki. To doskonały kompromis łączący funkcjonalność i designerski wygląd. Montaż brodzika jest łatwiejszy i prostszy, niż wykonanie posadzki ze spadem i odpływem w podłodze.

łazienka pod skosami z wanną narożną
Na popularności zyskują modele wanien przyściennych, wykończonych eleganckimi panelami. Są doskonałą alternatywą dla wanien wolnostojących i klasycznych modeli pod zabudowę. Fot. Domni.pl

Łazienka na poddaszu bez okna

Łazienka bez okna jest nieco bardziej wymagającą przestrzenią. Warto ją maksymalnie rozjaśnić, stosując białe, kremowe lub jasnoszare płytki w połysku oraz lustra. Odbijające światło przestrzenie optycznie poprawią proporcje pomieszczenia. Dzięki temu łazienka nie będzie ponura i przytłaczająca. Oświetlenie łazienki na poddaszu powinno naśladować światło dzienne – szukajmy żarówek o temperaturze 5500 - 7000 Kelwinów. Przyjemne oświetlenie ułatwi wykonywanie codziennych czynności w łazience. Oprócz oświetlenia głównego zadbajmy również lustro i strefę przy umywalce. Wykorzystajmy modne kinkiety, lub podłużne oprawy wiszące po bokach lustra. Lampa umieszczona bezpośrednio nad głową jest niekomfortowa w użytkowaniu – zasłaniamy sobie padające światło i na twarzy powstają nieestetyczne cienie. Trudno w takich warunkach golić się czy wykonywać makijaż. W łazience warto też stosować punktowe oświetlenie dekoracyjne – w półkach, we wnękach prysznicowych czy przy wannie. Doświetlą trudno dostępne zakamarki i zbudują relaksujący, wypoczynkowy klimat łazienki.

Szukasz pomysłów na aranżacje innej łazienki? Zobacz więcej projektów i zdjęć z nowoczesnymi łazienkami w galerii domni.pl. Czeka tam na Ciebie ponad 1 500 inspiracji.