
Łazienka na poddaszu. Jak urządzić?

Łazienka na poddaszu z oknem dachowym
Niezaprzeczalnym atutem łazienek na poddaszu są okna dachowe – zapewniają dostęp naturalnego światła, co znacząco wpływa na komfort użytkowania wnętrza. Dobry układ funkcjonalny pozwala na maksymalne wykorzystanie atutów i zamaskowanie minusów wnętrza. Projektowanie łazienki warto zacząć od stworzenia prostego rysunku, który uwzględni plan i wymiary pomieszczenia oraz rozkład instalacji. Musimy też dokładnie zmierzyć wysokość ścianek kolankowych. Wtedy możemy zastanowić się, jakie sprzęty można zmieścić w naszej łazience – wannę, prysznic, miskę WC, bidet oraz umywalkę. Ścianki kolankowe pod oknem możemy wykorzystać na kilka sposobów: jako strefę kąpielową z wanny lub zabudować, tworząc miejsca do przechowywania. Wnęki sprawdzą się jako miejsca na prysznic lub toaletę.
W łazience na poddaszu możemy praktycznie zaaranżować strefę umywalki. Najlepiej umieścić ją na ścianie prostopadłej lub równoległej do skosu. Blat lub szafka z umywalką będą komfortowe i bezpieczne w użytkowaniu. Na prostej ścianie łatwiej będzie nam umieścić lustro. W małej łazience ze skosem lub bez okna duże lustro nad umywalką dodatkowo optycznie powiększy przestrzeń.

Duża łazienka na poddaszu z prysznicem i wolnostojącą wanną – nowoczesne wyposażenie i modne płytki imitujące kamień tworzą klimatyczną przestrzeń. Fot. Domni.pl
Łazienka z wanną
Przy ściance kolankowej pod oknem możemy stworzyć wygodną strefę kąpielową z widokiem. Wanna na poddaszu łazienki może stać się klimatycznym miejscem wyciszenia i odpoczynku po ciężkim dniu. Ustawmy ją w sposób umożliwiający swobodny dostęp i mycie wanny. Najbardziej uniwersalne są prostokątne wanny do zabudowy, trapezowe lub wanny narożne. Duża łazienka na poddaszu oferuje nieco więcej kreatywnych możliwości – możemy stworzyć komfortowe salony z wanną wolnostojącą. Pamiętajmy też o bateriach: do wanien przyściennych pasuje armatura natynkowa lub montowana na rancie wanny. Modele wolnostojące dobrze uzupełnią wysokie baterie podłogowe.
Wanna pod oknem dachowym tworzy niezwykłą przestrzeń, sprzyjającą atmosferze relaksu – możemy obserwować niebo lub zieleń podczas kąpieli. Fot. Domni.pl
Łazienka z prysznicem
Prysznic warto umieścić przy prostej ścianie lub w rogu pomieszczenia. Bogaty wybór kabin, ścianek czy drzwi wnękowych dostępnych na rynku sprawia, że łatwo stworzymy nowoczesną łazienkę z prysznicem. W nieustawnej łazience możemy zaplanować prysznic typu walk-in, odgrodzony wykonaną na wymiar ścianką ze szkła. Rozwiązania dedykowane pozwolą wykorzystać każdy centymetr dostępnej przestrzeni. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca, warto zainwestować w większą kabinę, np. o kształcie prostokąta. Możemy dopasować do niej nowoczesne, niskie brodziki. To doskonały kompromis łączący funkcjonalność i designerski wygląd. Montaż brodzika jest łatwiejszy i prostszy, niż wykonanie posadzki ze spadem i odpływem w podłodze.
Na popularności zyskują modele wanien przyściennych, wykończonych eleganckimi panelami. Są doskonałą alternatywą dla wanien wolnostojących i klasycznych modeli pod zabudowę. Fot. Domni.pl
Łazienka na poddaszu bez okna
Łazienka bez okna jest nieco bardziej wymagającą przestrzenią. Warto ją maksymalnie rozjaśnić, stosując białe, kremowe lub jasnoszare płytki w połysku oraz lustra. Odbijające światło przestrzenie optycznie poprawią proporcje pomieszczenia. Dzięki temu łazienka nie będzie ponura i przytłaczająca. Oświetlenie łazienki na poddaszu powinno naśladować światło dzienne – szukajmy żarówek o temperaturze 5500 - 7000 Kelwinów. Przyjemne oświetlenie ułatwi wykonywanie codziennych czynności w łazience. Oprócz oświetlenia głównego zadbajmy również lustro i strefę przy umywalce. Wykorzystajmy modne kinkiety, lub podłużne oprawy wiszące po bokach lustra. Lampa umieszczona bezpośrednio nad głową jest niekomfortowa w użytkowaniu – zasłaniamy sobie padające światło i na twarzy powstają nieestetyczne cienie. Trudno w takich warunkach golić się czy wykonywać makijaż. W łazience warto też stosować punktowe oświetlenie dekoracyjne – w półkach, we wnękach prysznicowych czy przy wannie. Doświetlą trudno dostępne zakamarki i zbudują relaksujący, wypoczynkowy klimat łazienki.
Szukasz pomysłów na aranżacje innej łazienki? Zobacz więcej projektów i zdjęć z nowoczesnymi łazienkami w galerii domni.pl. Czeka tam na Ciebie ponad 1 500 inspiracji.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj