
| Źródło: Informacja prasowa
Czym jest głowica studzienna i po co się ją stosuje?

Wywiercenie studni głębinowej to dopiero połowa sukcesu. Do rozpoczęcia poboru wody jeszcze daleka droga. Przede wszystkim trzeba dobrać odpowiednią pompę głębinową, której parametry muszą być zgodne z wydajnością źródła i przewidywanym zapotrzebowaniem na wodę. Do tego dochodzi jeszcze szereg różnych akcesoriów, wśród nich głowica studzienna. Czym jest taka głowica i po co właściwie się ją stosuje? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Zamknięcie studni
Głowica studzienna zamyka odwiert od góry, co jest bardzo ważne dla zachowania czystości wody studziennej oraz zapewnienia bezpieczeństwa pracującej w niej pompy. Dzięki głowicy eliminujemy ryzyko przedostawania się do wody różnego rodzaju zanieczyszczeń, jak piasek, kamienie, odpady roślinne, owady czy nawet zwierzęta (myszy, szczury, nornice).
Tym samym głowica studzienna praktycznie gwarantuje brak ryzyka skażenia wody, dzięki czemu będzie można z niej bezpiecznie korzystać czy to do celów spożywczych i bytowych, czy do podlewania ogródka, pola uprawnego etc.
Pamiętaj! „ Do zanieczyszczenia studni dochodzi niemal wyłącznie z winy właściciela lub wykonawcy ujęcia. Jeśli otwór studzienny nie zostanie zabezpieczony głowicą, to nie ma mowy o pełnej szczelności. Skutkiem tego może być przedostanie się do ujęcia różnego rodzaju zanieczyszczeń, szkodników, a nawet ścieków i popłuczyn z pobliskich pól uprawnych.” Źródło: https://energia360.pl/studnie,ac155/jakie-problemy-moze-sprawiac-studnia-glebinowa,3077
Nie ma alternatywy
Faktem jest, że nie wszystkie studnie są zabezpieczone głowicą. Nie brakuje oszczędnych inwestorów, którzy albo w ogóle rezygnują z ochrony ujęcia, albo wybierają tańsze rozwiązanie w postaci dekla kanalizacyjnego z wyciętym otworem na rurę tłoczną. Trudno to uznać za dobry wybór.
Dekiel kanalizacyjny nie jest wystarczająco wytrzymały, a wycinając w nim otwór na rurę dodatkowo osłabiamy jego konstrukcję. W efekcie ryzykujemy, że dekiel zwyczajnie pęknie, a jego fragmenty wpadną do wody i zostaną zassane przez pompę, co może doprowadzić do jej uszkodzenia.
Powinieneś o tym wiedzieć! „Kryterium jakości wody najczęściej określa parametry fizykochemiczne, które charakteryzują jakość wód ujętej warstwy wodonośnej. Wykryte anomalie w zakresie jakości wody względem ustalonego tła hydrogeochemicznego są przesłanką do stwierdzenia nieprawidłowości wykonania studni, zwłaszcza nieszczelności jej konstrukcji lub niewłaściwego ujęcia wód (zafiltrowanie poziomu wodonośnego nieobjętego projektem). Pod względem bakteriologicznym ujmowana woda nie powinna wykazywać obecności mikroorganizmów, ponieważ otwór może stać się potencjalnym źródłem skażenia warstwy wodonośnej.” Źródło: https://www.researchgate.net/profile/Jan-Macuda/publication/318856280_TECHNICZNO-EKONOMICZNE_ASPEKTY_ODBIORU_STUDNI_NOWOODWIERCONYCH/links/5981c92ea6fdccb310053fda/TECHNICZNO-EKONOMICZNE-ASPEKTY-ODBIORU-STUDNI-NOWOODWIERCONYCH.pdf
Rodzaje głowic studziennych
Głowicę studzienną zawsze dobiera się do konkretnego odwiertu pod względem średnicy. Najpopularniejsze są głowice w rozmiarze 125 i 160 mm. Taka głowica umieszczona w rurze osłonowej zapewnia maksymalną szczelność i tym samym eliminuje prawdopodobieństwo przedostania się jakichkolwiek zanieczyszczeń do wnętrza studni.
Warto wiedzieć, że na rynku znajdziemy dwa podstawowe rodzaje głowic studziennych, czyli:
- Głowicę z PVC – jest to tańsze rozwiązanie, rekomendowane w sytuacji, gdy studnia jest dobrze zabezpieczona przed mrozem, a sama głowica nie będzie regularnie zdejmowana.
- Głowicę stalową – jest o wiele trwalsza, odporna na uszkodzenia mechaniczne, skrajne temperatury, dlatego lepiej sprawdzi się w studniach, które nie są zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a w dodatku są zlicowane z gruntem, podjazdem do garażu etc.
Doradzam:
Głowicę studzienną w odpowiednim rozmiarze, zarówno w wariancie z PVC, jak i stalową, kupisz w https://sklep-hydros.pl/73-glowice-studzienne-linki. Hydros to jeden z liderów polskiego rynku sprzedaży pomp, armatury hydraulicznej do wykonania instalacji pompowej, zbiorników hydroforowych czy stacji uzdatniania wody.
Uchwyt do mocowania linki
Głowica studzienna jest dedykowana użyciu jej do zabezpieczania studni, dlatego posiada fabryczny otwór na rurę tłoczną oraz przepust do przeciągnięcia przewodu zasilającego (z uszczelnieniem). Dzięki temu montaż pompy głębinowej jest znacznie łatwiejszy, podobnie jak jej ewentualny demontaż.
Dodatkowo warto zauważyć, że elementem głowicy studziennej jest specjalny uchwyt służący przymocowaniu linki stalowej do zabezpieczania pompy przed upadkiem na dno odwiertu. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które eliminuje konieczność dorabiania punktów mocowania, oszczędzając tym samym sporo czasu na etapie montażu pompy.
Piotr Nowacki, specjalista ds. hydrotechniki.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj