
Dzięki policjantce z Ostrowa, komenda dostanie nowy radiowóz (foto)

W uroczystym spotkaniu w Komendzie Głównej Policji 20 lipca br. uczestniczyli: insp. Roman Kuster, zastępca Komendanta Głównego Policji oraz Jego Ekscelencja ks. arcybiskup Józef Guzdek – Metropolita Białostocki Biskup Polowy Wojska Polskiego, Ks. Por. Dawid Banach – wz. Naczelnego Kapelana Wojskowego, Ewangelickiego Biskupa Wojskowego, ks. Andrzej Bołbot – Naczelny Prawosławny Kapelan Policji, Panowie Komendanci Wojewódzcy/Stołeczny Policji z garnizonów, z których pochodzą laureaci konkursu.
Jedną z laureatek konkursu "Policjant, który mi pomógł" została sierż. szt. Joanna Michalak – dzielnicowa z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wlkp.
„Ciągle jeszcze istnieją wśród Nas anioły. Nie mają w prawdzie żadnych skrzydeł, lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla Nas wszystkich, którzy są w potrzebie" - Phil Bosmans.
Moim okazała się sierżant sztabowa Joanna Michalak… Już po kilku minutach rozmowy miły, ciepły głos w słuchawce sprawił, że poczułam ulgę. Ulgę, że jest ktoś kto chce mi pomóc. Od tego momentu czułam, że nie jestem sama… Nigdy nie sądziłam, że całkiem obca osoba stanie się tak bliska memu sercu.” - tak opisuje ją mieszkanka rejonu, gdzie sierż. szt. Joanna Michalak jest dzielnicową.
Organizatorem konkursu „Policjant, który mi pomógł” jest Biuro Prewencji KGP.
Istotą konkursu jest w szczególności promocja postaw i umiejętności policjantów osobiście zaangażowanych w pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem lub poszkodowanym w wyniku nieszczęśliwych wypadków. Celem przedsięwzięcia jest również wyróżnienie tych funkcjonariuszy Policji, którzy charakteryzują się wyjątkowym profesjonalizmem, empatyczną postawą i umiejętnościami w obszarze indywidualnej pomocy osobom dotkniętym przemocą w rodzinie.
Zgłoszeń policjantów do konkursu dokonywać mogły osoby indywidualne, jak również organizacje i instytucje. Każde zgłoszenie stanowi niezależne społeczne uznanie dla działań podejmowanych na rzecz pomocy osobom krzywdzonym.
Na podstawie zgłoszeń komisja konkursowa, która składała się z laureatów trzech ostatnich edycji konkursu oraz przedstawiciela Biura Prewencji KGP wyłoniła pięciu laureatów.
Typowanie kandydatów odbywało się na podstawie szczegółowej analizy uzasadnień zawartych w formularzach zgłoszeniowych. Liczba zgłoszeń do poszczególnych kandydatur stanowiła tylko jedno z kryteriów oceny. Przede wszystkim pod uwagę brano zaangażowanie kandydatów w działania podejmowane na rzecz pomocy osobom pokrzywdzonym w wyniku przestępstwa, w tym doznającym przemocy w rodzinie lub poszkodowanym w wyniku nieszczęśliwych wypadków.
Do konkursu nadesłano 106 zgłoszeń, dotyczących 95 funkcjonariuszy Policji. Wśród kandydatów byli funkcjonariusze zarówno służby prewencyjnej, jak i kryminalnej. W wielu zgłoszeniach osoby zgłaszające podkreślały wrażliwość na krzywdę ludzi, takt i kulturę osobistą policjantów.
Laureatami konkursu zostali:
- st. sierż. Wioletta Domagała – dzielnicowy PP w Zalesiu Górnym KPP w Piasecznie,
- asp. szt. Karol Kołodziejczyk – starszy dzielnicowy KMP w Łomży,
- sierż. szt. Joanna Michalak – dzielnicowy KPP w Ostrowie Wlkp.,
- st. sierż. Grzegorz Partatus – dzielnicowy KPP w Nowej Soli,
- asp. szt. Mariusz Rebizant – dzielnicowy z III KP w Gliwicach.
Podczas uroczystego spotkania głos zabrał ks. arcybiskup Józef Guzdek, który powiedział: „Można patrzeć i nie widzieć, można słuchać i nie słyszeć. Widzi się i słyszy dalej i lepiej sercem. Chcę Wam pogratulować tego wyjątkowego słuchu i wzroku oraz tego, że reagujecie, bo obojętność jest jedną z najgorszych postaw. Nie wolno milczeć, gdy dzieje się krzywda. Jesteście dowodem, że Policja niesie pomoc. By podejmować czyny dobre, potrzebna jest siła ducha. To ważne, że macie siłę i odwagę dostrzec, usłyszeć i zareagować. Gratulując, życzę, żebyście mieli swoich następców i żebyście „zarażali” tym co powinno być podstawowym przymiotem policjanta: służę – pomagam, nawet z narażeniem zdrowia i życia”.
Szczególne słowa podziękowania dla funkcjonariuszy Policji, profesjonalnie realizujących ustawowe zadania, wyraził również Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Komendant Główny Policji z pełnym przekonaniem stwierdził, że postawa jaką prezentują w codziennej służbie policjanci przekłada się na zaufanie do Policji oraz wzrost poczucia bezpieczeństwa obywateli.
Komendant Główny Policji postanowił przydzielić jednostkom organizacyjnym Policji, w których służbę pełnią wyróżnieni dzisiaj policjanci, dodatkowe nowe policyjne radiowozy.
Wszystkim laureatom konkursu serdecznie gratulujemy!
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj