Zakup samochodu nie jest małym wydatkiem. Często stajemy więc przed wyborem tego, czy kupić auto za gotówkę, czy jednak skorzystać z kredytu samochodowego. Korzystając z finansowania, jesteśmy w stanie kupić auto droższe, a co za tym idzie młodsze i prawdopodobnie w znacznie lepszym stanie. Decyzja o wzięciu kredytu nie może jednak być pochopna – gdzie szukać pomocy?

Kiedy warto kredytować zakup auta?

W pierwszej kolejności powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w ogóle warto finansować za pomocą kredytu zakup auta.

Samochód to coś, co z czasem z reguły traci na wartości. Należy więc zastanowić się nad tym, jaki samochód zamierzamy kupić.

Jeżeli kredyt bierzemy na zakup starego, wyeksploatowanego auta może oznaczać to dla nas początek finansowych problemów. Nie dość, że będziemy musieli zapłacić comiesięczną ratę kredytu, to spadną na nas również wysokie koszty napraw. 

Dobrym pomysłem może okazać się natomiast sfinansowanie części wartości kupowanego auta za pomocą kredytu. 

Na zachodzie, gdzie finansowanie auta jest znacznie popularniejsze, ukuto regułę 20/4/10 – finansowanie auta jest korzystne jeżeli przy opłaceniu 20% zakupu auta gotówką, przy finansowaniu na 4 lata, wartość miesięcznych kosztów zakupu nie przekroczy 10% naszych miesięcznych dochodów. 

Kredyt samochodowy pozwoli nam również na zakupienie auta, na którego zakup za gotówkę nas nie stać, czyli prawdopodobnie auta młodszego i mniej wyeksploatowanego, a co za tym idzie bardziej bezawaryjnego, ekonomicznego, a co za tym idzie tańszego w ogólnej eksploatacji. 

Warto więc wziąć pod uwagę kredyt samochodowy, dobre jego przeliczenie może nawet pozwolić nam na zaoszczędzenie nie tylko pieniędzy, ale również nerwów i godzin spędzonych u mechaników.

Zakup auta za gotówkę, a kredyt – jakie są różnice?

Kupując auto za gotówkę to my, albo osoba wskazana przez nas, będzie widnieć w dokumentacji jako prawowity właściciel danego pojazdu.

Oznacza to tyle, że to my całkowicie odpowiadamy za dany pojazd oraz za to co z nim się dzieje. Możemy więc w każdej chwili sprzedać go lub podarować komuś.

Również to nam osobiście wypłacone zostanie odszkodowanie z tytułu OC sprawcy lub AC jeżeli auto ulegnie wypadkowi, w którym zostanie uszkodzone, lub nam albo naszym pasażerom stanie się krzywda. 

Inaczej wygląda ta kwestia kiedy zdecydujemy się na sfinansowanie zakupu auta za pomocą kredytu samochodowego. 

Banki i inne instytucje finansowe z reguły traktują samochód lub inny pojazd mechaniczny jako zabezpieczenie kredytu. Tym samym to bank widnieje w dowodzie rejestracyjnym jako prawowity właściciel pojazdu. 

Tym samym tracimy możliwość całkowicie swobodnego dysponowania użytkowanym przez nas pojazdem. Podobnie rzecz wygląda z ubezpieczeniem. Często instytucja udzielająca nam finansowania na zakup samochodu, udziela nam go pod warunkiem, że wykupimy obowiązkowo ubezpieczenie AC. 

Dodatkowo to bank otrzyma wszelkie odszkodowania z tytułu uszkodzeń pojazdu, przeznaczając je na pokrycie kwoty udzielonego nam kredytu.

Kredyt samochodowy – gdzie szukać pomocy?

Zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu samochodowego, warto porównać ze sobą oferty konkurencyjnych banków. 

Dobrze jest również udać się do różnego rodzaju pośredników kredytowych. Oferty banków przedstawiane za ich pośrednictwem niekiedy mogą okazać się nieco korzystniejsze. 

Pamiętajmy, żeby dobrze przeczytać umowę i upewnić się, że dokładnie rozumiemy wszystkie jej postanowienia.