Transport krajowy tir jest jednym z elementów napędzających rodzimą gospodarkę. To dynamicznie rozwijający się sektor, w którym można znaleźć stabilne i dobrze płatne zatrudnienie. Co powinno cechować kandydatów na kierowcę pojazdu ciężarowego tir?

Transport krajowy tir stwarza wiele szans zarobku

Dla większości konsumentów proces dostawy dostępnych dóbr do sklepów dzieje się niejako w sposób niezauważony. W praktyce jednak za realizacją tego procesu stoi wiele osób - spedytorów, logistyków oraz kierowców realizujących kursy w ramach transportu krajowego tir. 

Świadomość istnienia tych procesów to także jedna z metod pozwalająca znajdować tzw. okazje rynkowe, np. do zmiany dotychczasowego zawodu. Jeżeli jesteś na etapie szukania nowej furtki w swojej karierze zawodowej, albo jesteś dopiero u progu tej ścieżki - wówczas warto rozważyć pracę na stanowisku kierowcy pojazdu ciężarowego. 

To naturalnie odpowiedni kierunek dla osób, które lubią spędzać samodzielnie czas za kółkiem. Warto jednak podejść do tego tematu wieloaspektowo, aby podjąć tę decyzję świadomie. Poniżej prezentujemy garść cech, które powinien reprezentować kierowca pojazdu ciężarowego.

Doświadczenie w sektorze transportu krajowego tir to ogromny atut

Zamiłowanie do prowadzenia pojazdu to naturalnie jedna z podstawowych cech, którą powinien mieć kandydat do pracy w charakterze kierowcy pojazdu ciężarowego. Równie istotne jest jednak posiadanie udokumentowanego doświadczenia - prowadzenie takiego pojazdu wymaga bowiem większej wprawy. 

Specyfika takiego pojazdu jest bowiem nieco inna, a co istotne - sama wartość towarów, które znajdują się na pojeździe jest na tyle duża, że warto powierzyć przewiezienie ładunku osobie z odpowiednim doświadczeniem. 

O ile sam kurs jest niejako pierwszym zetknięciem ze specyfiką kierowania pojazdu, tak konsekwentne zdobywanie doświadczeń na różnych pojazdach i w pracy z różnymi ładunkami z pewnością przełoży się na zdobycie doświadczenia w solidnej firmie spedycyjnej, która nawiązuje współpracę z przewoźnikami. Jednym z takich przedsiębiorstw, które specjalizuje się w transporcie krajowym TIR jest M&W Spedition, a szczegóły oferty znaleźć można na stronie: https://www.mw-spedition.com/transport-ciezarowy/. Firma realizuje usługi spedycyjno-transportowe w Polsce oraz na terenie UE.

Samodyscyplina i organizacja - to kolejne istotne cechy kierowcy pojazdu ciężarowego

Konieczność pokonywania długich tras wiąże się często także z kontrolą ładunku. Okazanie wszystkich niezbędnych dokumentów, znajomość procedur - to wszystko przekłada się na podniesienie wartości takiego zaufanego kierowcy. 

Oczywiście dział spedycji pełni rolę doradczą na każdym etapie przewozu, jednak samodzielność przewoźników z pewnością będzie dodatkowym atutem przy poszukiwaniu zatrudnienia. Jeżeli zatem w pracy wykazujesz się doskonałą organizacją i samodzielnością - warto rozważyć tę ścieżkę kariery.

Gotowość do wyjazdów w dalekie trasy

Transport ciężarowy tir wiąże się nierzadko z koniecznością pokonywania zagranicznych tras. To z kolei otwiera perspektywę atrakcyjniejszego wynagrodzenia. Już na samym początku swojej drogi zawodowej warto odpowiedzieć sobie na pytanie, na ile takie kilkutygodniowe wyjazdy są akceptowalne także przez członków rodziny. 

Rozłąka z najbliższymi może bowiem dla niektórych być przeszkodą nie do pokonania. Częstotliwość i długość takich dalekich tras jest zmienna, może to odbywać się w systemie 3:1, gdzie 3 tygodnie spędzane są w trasie, a 1 tydzień w domu. Jest to już uzależnione zarówno od konkretnego zlecenia, jak i elastyczności kierowcy oraz zapotrzebowania firmy spedycyjnej.

Umiejętność zadbania o swoją kondycję

Wiele godzin spędzonych za kółkiem bez odpowiedniej aktywności fizycznej może być w dalszej perspektywie źródłem problemów zdrowotnych. Warto zatem znać odpowiednie techniki, które pomogą uchronić się przed konsekwencjami siedzącego trybu życia.

Nierzadko miejsca postojowe dla kierowców transportu krajowego tir są wyposażone w otwarte siłownie. Dzięki temu można przeznaczyć kilkanaście minut na podstawowe ćwiczenia, które nie tylko pomogą w rozciąganiu, ale także poprawie kondycji i dotlenieniu organizmu. Chwila spędzona na aktywności na świeżym powietrzu zdziała więcej niż napój energetyczny!

Jeżeli powyższy zestaw cech jest Ci bliski i utożsamiasz się z nim, a przy tym lubisz spędzać czas za kółkiem - warto rozważyć tę ścieżkę kariery. Zapotrzebowanie na doświadczonych kierowców pojazdów ciężarowych rośnie - wykorzystaj to na swoją korzyść!