W rywalizacji XXI Letniej Wielkopolskiej LZS Spartakiady Mieszkańców Wsi O Puchar Marszałka Województwa Wielkopolskiego brały udział drużyny z 20 powiatów województwa wielkopolskiego. Powiat ostrowski reprezentowała 40-osobowa ekipa składająca się z przedstawicieli gmin: Ostrów Wielkopolski, Przygodzice i Odolanów.

Celem Spartakiady jest popularyzacja kultury fizycznej, poprawa stanu sprawności fizycznej mieszkańców Wielkopolski, aktywizacja do systematycznego działania w zakresie rozwoju sportu i rekreacji oraz integracja społeczna. Każdy powiat miał prawo wystawić maksymalnie 2 zawodników w każdej konkurencji, a każdy uczestnik miał prawo startu maksymalnie w 2 konkurencjach. Reprezentacja powiatu ostrowskiego została wytypowana na podstawie wyników Spartakiady powiatowej. Została przygotowana do startu w  Żerkowie przez Prezesa Powiatowego Zrzeszenia LZS w Ostrowie Wielkopolskim Stanisława Ratajczaka przy wsparciu Zenona Walczaka (LZS Przygodzice) i Grzegorza Szuberta (LZS Odolanów). Zawodniczki i zawodnicy naszego powiatu rywalizowali w grach zespołowych oraz wszystkich konkurencjach rekreacyjnych i rodzinnych zajmując wysokie, punktowane miejsca. Punkty zbierane były z takich konkurencji jak: strzał piłką nożną na bramkę, rzut beretem, rzut do kosza, tor przeszkód z atrakcjami, wędkowanie na sucho, rzut przedmiotem do celu, konkurencje rodzinne, rzut lotką, podnoszenie odważnika, strzelanie z wiatrówki, rzut piłką lekarską, tenis ziemny, jeździectwo, gry zespołowe. Poszczególne konkurencje odbywały się w kategoriach mężczyzn i kobiet.

 

Po podliczeniu punktacji z wszystkich konkurencji i gier zespołowych okazało się, że powiat ostrowski został wicemistrzem Spartakiady. Mistrzostwo przypadło powiatowi konińskiemu, natomiast trzecie miejsce powiatowi ostrzeszowskiemu.Zawody odbyły się 16 czerwca 2019 roku w Żerkowie.