Ciąg dalszy sprawy bp. Edwarda Janiaka. Nuncjatura Apostolska w Polsce zarządziła wizytację apostolską w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu. Rolę wizytatora powierzono abp. Stanisławowi Gądeckiemu z Poznania.

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu Nuncjatura Apostolska w Polsce wydała w poniedziałek 29 czerwca:

„Kongregacja ds. Duchowieństwa zarządziła wizytację apostolską w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji kaliskiej.

Obowiązki wizytatora apostolskiego powierzyła abp. Stanisławowi Gądeckiemu, metropolicie poznańskiemu” – brzmi treść komunikatu podpisanego przez nuncjusza Salvatore Pennacchio.

Dokładnie przed tygodniem katolickie pismo „Więź” poinformowało, że w lutym 2018 roku rektor kaliskiego seminarium złożył w nuncjaturze skargę na ordynariusza diecezji kaliskiej. I podobnie jak zarzuty zawarte w filmie braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”, dotyczyła ona przyzwolenia na przestępstwa seksualne wśród księży. - Rektor kaliskiego seminarium duchownego postawił biskupowi zarzuty tolerowania wśród księży wykorzystywania seksualnego osób małoletnich i aktywnego homoseksualizmu – napisał autor artykułu. Wkrótce po tym zdarzeniu rektor został oddelegowany przez biskupa do niewielkiej parafii.

To nie jedyne doniesienia medialne dotyczące bp. Edwarda Janiaka. W ubiegłym tygodniu „Gazeta Wyborcza” pisała o hospitalizacji duchownego, który miał trafić na „wieczorynkę” przy ul. Poznańskiej z podejrzeniem udaru mózgu. Po badaniach chorobę wykluczono, okazało się natomiast, że jest nietrzeźwy. Jak podał dziennik, że w organizmie biskupa wykryto 3,44 promila alkoholu.

O bp. Edwardzie Janiaku zrobiło się głośno po premierze filmu Tomasza i Marka Sekielskich, w którym autorzy ukazują mechanizm tuszowania pedofilii wśród księży przez ordynariusza diecezji kaliskiej, który miał nie reagować na przypadki przestępstw seksualnych w Kościele katolickim. W ubiegłym tygodniu papież Franciszek odsunął go od obowiązków i administratorem apostolskim w diecezji kaliskiej ustanowił abp. Grzegorza Rysia.