Wybór odpowiedniej domeny nie jest taki łatwy, jak może się wydawać. Przede wszystkim zanim zdecydujesz się na konkretną nazwę, powinieneś być świadomy, jakie masz prawa, możliwości i obowiązki. Warto również wiedzieć, na co zwrócić uwagę, szukając odpowiedniej usługi.

Wybieramy domeny – ważne informacje

Funkcję operatora domen z rozszerzeniem .pl pełni Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK). To jednak nie w instytucie rejestrujesz interesujące cię adresy – możesz to zrobić w firmach, które mają zawartą umowę z NASK. Podobnie wygląda to w przypadku innych rozszerzeń – globalnych czy europejskich – konkretne instytucje nadzorują rynek poszczególnych końcówek adresów stron. W zależności od tego, z usług jakiej firmy skorzystasz, możesz mieć do dyspozycji inne rozszerzenia. Zanim zdecydujesz się na rejestrację domeny, powinieneś mieć świadomość pewnych kwestii:

  • Nie jesteś właścicielem domeny, tylko jej abonentem, analogicznie, jak w przypadku telewizji czy telefonii komórkowej – do kiedy masz umowę i płacisz za usługę, to domena jest do twojej dyspozycji. Podstawowy okres korzystania z adresu w przypadku domen wynosi 12 miesięcy, ale możesz też od razu zapłacić za dłuższy czas. Jeśli nie uregulujesz opłaty, to nazwa po pewnym czasie będzie do dyspozycji każdego, kto będzie nią zainteresowany.
  • Operatora możesz zmienić – nawet jeśli zawarłeś umowę z danym usługodawcą, tzn. masz u niego domeny, to nazwy te możesz przenieść do innej firmy. W zależności od tego, o jakim rozszerzeniu mowa, zasady mogą się różnić, ale większości przypadków bez problemów zmienisz obsługę nazwy – potrzebujesz do tego jednak kodu authinfo.
  • Domena ma swój cykl życia – przekroczenie terminu płatności za przedłużenie adresu nie oznacza, że automatycznie go stracisz. Cykl życia poszczególnych domen został skonstruowany tak, żeby zminimalizować przypadki nieprzedłużenia nazw ze względu na niewiedzę. Np. kiedy minie termin opłacenia domeny .pl, strona, która znajduje się pod danym adresem, nie będzie działać, ale abonent w dalszym ciągu będzie mieć 30 dni na ewentualne przedłużenie umowy. W przypadku każdego adresu obowiązują trochę inne zasady.
  • Domeny .pl już nie zarezerwujesz – jeszcze do niedawna mogłeś zarezerwować domenę .pl na 14 dni i tyle czasu miałeś na jej opłacenie. Obecnie nie ma już takiej możliwości. Płatność musi nastąpić od razu, żeby domena była do twojej dyspozycji.
  • Nazwa może się składać z polskich znaków – choć domeny IDN są dostępne od wielu lat, to w dalszym ciągu nie cieszą się one szczególną popularnością, a wręcz wielu internautów nie jest świadomych tego, że w ogóle mogą korzystać z polskich znaków w swoich adresach. Według danych NASK na koniec I kwartału 2020 roku w rejestrze znajdowało się 29 664 aktywnych domen IDN.
  • Cena to nie wszystko – wybierając operatora, absolutnie nie bierz pod uwagę wyłącznie kosztu rejestracji czy przedłużenia nazwy. Domeny w Polsce są dosyć tanie, ale ważne, żebyś miał je w godnej zaufania firmie, a nie anonimowej, która akurat oferowała najniższą cenę. Skorzystanie z niesprawdzonej usługi może wiązać się z problemami, o czym przekonało się wielu korzystających z domen. O ile zmiana hostingu nie jest kłopotliwa, to zły wybór operatora może się wiązać z trudnościami. Taka firma może stwarzać problemy np. w przypadku chęci otrzymania kodu authinfo.

Zanim zdecydujesz się na daną domenę, przemyśl swój wybór. Będziesz przecież budować własną markę. Jeżeli po pewnym czasie będziesz zmuszony zrezygnować z nazwy, zmienić ją, to pamiętaj, że zainwestowanych środków już nie odzyskasz.