W wielu zakładach pracy jest oferowane ubezpieczenie grupowe, które chroni w razie wystąpienia zdarzeń losowych lub śmierci pracownika. Zazwyczaj obowiązuje ono przez rok, dlatego wiele osób zastanawia się, co dzieje się z polisą po zwolnieniu. Czy ochrona w takim przypadku może być kontynuowana?

Ubezpieczenie grupowe a zwolnienie

Ubezpieczenie w pracy zwykle ma charakter grupowy, dlatego po zwolnieniu danego pracownika mogą pojawić się problemy. Postępowanie w takiej sytuacji zależy wyłącznie od ustaleń pracodawcy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Zdarza się bowiem, że niektóre firmy umożliwiają przekształcenie polisy w wersję indywidualną, działającą na podobnych zasadach, ale obowiązującą także po zwolnieniu konkretnej osoby. W większości przypadków zatrzymanie ubezpieczenia wiąże się jednak z koniecznością zmiany warunków na znacznie mniej korzystne.

Polisy kupowane przez pracodawcę dla wszystkich pracowników zwykle mają bardzo szeroki zakres i są niezwykle opłacalne. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują bowiem atrakcyjne warunki w sytuacji, gdy jeden podmiot kupuje ochronę dla wielu osób. Jeśli taka polisa zostanie przekształcona w wersję indywidualną, prawdopodobnie były pracownik straci część korzyści. Dla przykładu, ubezpieczenie grupowe często obejmuje również bliskich zatrudnionego. Po zwolnieniu zakres ochrony może zostać zmniejszony przy zachowaniu tej samej wysokości składki.

Więcej o tym, co dzieje się w razie zwolnienia ubezpieczonego pracownika dowiesz się tutaj: https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/grupowe-ubezpieczenia-na-zycie-wady-i-zalety/83.html.

Czy kontynuacja polisy grupowej się opłaca?

Kontynuacja ubezpieczenia grupowego nie zawsze jest opłacalna. Czasami może także okazać się, że aby dalej korzystać z ochrony, trzeba przepracować w danej firmie określony czas. Z tego powodu w większości przypadków lepszym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z polisy po zwolnieniu i wykupienie nowego ubezpieczenia w formie indywidualnej.

Polisy dla osób prywatnych często są bardziej opłacalne niż kontynuacja ubezpieczenia grupowego po zwolnieniu. Wówczas zakres ochrony znacznie się zawęża, dlatego istnieje szansa na znalezienie lepszej propozycji w tej samej cenie. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z takich stron, jak https://www.rankingubezpieczennazycie.pl. Dzięki nim w szybki sposób porównasz ubezpieczenia na życie dostępne na rynku, wybierając takie, które spełnia Twoje oczekiwania.

Zdarza się, że pracownicy zamieniają stare miejsce pracy na inne, a w ich przypadku nie występuje okres bezrobocia. Wówczas dobrym pomysłem jest skorzystanie z ubezpieczenia oferowanego przez nową firmę. Polisy grupowe zwykle są tańsze i mają szerszy zakres niż te kupowane indywidualnie. Przestają być one opłacalne dopiero w sytuacji, gdy pracownik kończy zatrudnienie w konkretnym przedsiębiorstwie, a mimo to chce on kontynuować ochronę wykupioną u poprzedniego pracodawcy.