
Energooszczędne oświetlenie – dlaczego warto je mieć?

Iść z czasem czy nie iść?
Progres technologiczny pędzi do przodu, a z nim i rozwój nowoczesnych technologii. Trudno się oprzeć nowinkom, gdy one mają więcej zalet, niż je stare poprzedniczki. Dotyczy to również i oświetlenia. Klasyczne, znane sprzed 100 lat żarówki w nasze dni już są rzadko spotykane. Jest to związane przede wszystkim z tym, że ustawa UE sprzed kilku lat ograniczyła sprzedaż tradycyjnych żarówek. Można je znaleźć na niektórych stronach internetowych, ale wybór jest ograniczony. Drugim, nie mniej ważnym powodem jest duża energochłonność żarówek tradycyjnych. Niecałe 90% produkowanej przez nie energii to tylko ciepło, za które też trzeba było płacić. Z tego powody klasyczne żarówki mocno nagrzewały się, dotykając lampę można było się oparzyć. Właśnie dlatego na rynek weszły lampy halogenowe oraz diody ledowe. Przy dużo mniejszym nagrzewaniu potrafią one produkować kilka, a nawet kilkanaście razy więcej energii elektrycznej. Od częstej wymiany żarówek tradycyjnych (co kilka miesięcy) przeszliśmy na wymianę co około rok (żarówki halogenowe), a nawet co kilka lat (diody ledowe).
Więcej na: https://ardant.pl/blog/poradnik-mlodego-elektryka-rodzaje-zarowek/
Ciężko nie iść w nogę z czasem, gdy nowoczesne technologie ułatwiają korzystanie z rzeczy codziennych i niezbędnych. Jest to przede wszystkim wygoda użytkowania i dodatkowa wolna chwila dla siebie, którą można poświęcić na kawkę lub ulubioną gazetę. Większość z nas woli wydać złotówkę więcej, a rzadziej mieć na głowie wymianę żarówki oraz inne drobne naprawy. W nasze dni, gdzie coraz więcej czasu spędzamy w korkach, chcemy mieć więcej czasu dla siebie i swojej rodziny. Czas stał się niemal bezcenny i musimy go doceniać.
Lampy energooszczędne, czyli diody LED
Diody LED to stosunkowo nowy wynalazek w branży oświetleniowej, a już podbił, a nawet zdominował rynek żarówek. Diody ledowe daleko za sobą zostawiły żarówki tradycyjne, jedyną, wartą uwagi konkurencją zostają jeszcze halogeny. Źródło światłą LED ma nie zbyt wyższą cenę niż żarówki halogenowe, a jednak potrafi świecić kilka razy dłużej. Żarówka halogenowa to około rok czasu świecenia, natomiast wysokiej jakości technologia LED potrafi świecić około 5-6 lat. Wiadomo, że te dane są teoretyczne, ale przy rzadkim korzystaniu z takich pomieszczeń jak hall czy pokój gościnny, można zapomnieć o wymianie żarówek w powyższych wnętrzach. Z kolei, gdy często korzystamy z pomieszczenia lub jesteśmy właścicielem przestrzeni komercyjnej, będziemy musieli częściej wymieniać żarówki, nawet ledowe.
Światło ledowe to nie tylko oszczędzanie energii elektrycznej i ekologiczność, ale też różne możliwości dekoracyjne oraz świetlne. Małe diody oświetlą wąski korytarz albo spód szafek w kuchni, mogą one być zamontowane w trudnodostępnych miejscach Twojego mieszkania, gdzie duże lampy po prostu się nie zmieszczą. Jest to idealne rozwiązanie do mieszkania na strychu albo niestandardowego kształtu pokoi. LEDy są nie tylko małe, ale też wielofunkcyjne. Zamontowany system RGB pozwoli odtworzyć każdy kolor tęczy w mieszkaniu, co pozwala na różne akcenty kolorystyczne i możliwość eksperymentowania. Gra kolorami sprawdzi się w reprezentacyjnym miejscu – salonie lub pokoju dziecięcym, gdzie dziecko często zaprasza do siebie znajomych.
Przeczytaj również: https://ardant.pl/blog/zarowki-dekoracyjne-nowy-wymiar-swiatla/
LED to wynalazek, który został stworzony w celu ułatwiania naszego życia. Jest to technologia, dzięki której możemy oszczędzić i być w zgodzie z naturą. Mimo funkcji praktycznych, diody ledowe to też dodatek dekoracyjny do mieszkania i ciekawa atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj