Duże powierzchnie okienne czy inne przeszklenia wymagają eleganckiej i praktycznej oprawy. Czasami trudno znaleźć funkcjonalne i najlepsze rozwiązanie z wielu odstępnych na rynku. Dlatego też zrób dobry research i dopasuj jak najlepiej rodzaj osłony do Twojego domu, aby zyskać wymarzony efekt.

Panele japońskie – subtelna elegancja i mnóstwo inspiracji

Jeśli chcesz ciekawie i nieszablonowo ozdobić duże i wysokie okna czy przykryć szkło drzwi na taras, wybierz stylowe panele japońskie. Inne nazwy tej urokliwej i niebanalne osłony to panel track lub zasłony panelowe. Za ich pomocą osłonisz nie tylko okna i drzwi, ale też zasłonisz w sposób oryginalny wnęki lub wydzielisz strefy w pokoju. Wyglądają bardzo modnie i do tego skutecznie chronią przed nadmiarem światła słonecznego w pomieszczeniu.

Jak wyglądają panele japońskie? To długie materiałowe  pionowe pasy przesuwne, które umieszcza się między górną i dolną listwą. Sterowanie nimi jest niezwykle proste – na boki, do środka, w dół i w górę. Co ważne, panele występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Dostępne są również ciekawe wzory i rodzaje tkanin. Niezwykle oryginalnie wyglądają założone w różnych zestawieniach kolorystycznych i w zmiennej kolejności. Jeśli chcesz mieć jeszcze bardziej ekstrawagancką dekorację okna czy drzwi, wybierz panele z aplikacją lub z wybranym przez siebie motywem. Steruje się nimi za pomocą sznurka, drążka lub elektrycznie.

Postaw na plisy – nowoczesne i eleganckie osłony okienne

Plisy zyskują sobie coraz większą popularność na rynku wyposażenia wnętrz. Na czym polega ich fenomen? Plisowany materiał ma wewnątrz dwa sznurki, które pociągane w różny sposób powodują ciekawe układanie się plisowanej tkaniny. Jeśli zdecydujesz się na taką osłonę okna, to bez problemu wybierzesz odpowiedni kolor i rodzaj plisu.  Dostępne są z różnym stopniem zaciemniania okna, dzięki czemu wpuścisz do wnętrza odpowiednią ilość światła słonecznego. Warto pamiętać, że struktura tego materiału dobrze chroni przed słońcem, dlatego zyskasz wymarzoną intymność. Chronią wiec dobrze przed nadmiernym nagrzewaniem także duże powierzchnie szklane np. werandy i tarasy.

A może rolety wolnowiszące lub zasłony? Dobry pomysł na klimatyczne wnętrze.

Zawieszone na dużych powierzchniach szklanych rolety wyglądają bardzo modnie. Luźno opadająca tkanina tworzy ciepły klimat we wnętrzu, dodając mu również osobliwości. Takie rolety stanowią niezwykłą dekorację dla każdego wnętrza, ale szczególnie dlatego w stylu minimalistycznym i skandynawskim. Możesz dobrać odpowiedni stopień transparentności, dzięki czemu wpuścisz do wnętrz tyle światła słonecznego, ile chcesz.

Warto tez pomyśleć o zasłonach, które mogą bardzo ciekawie udekorować wnętrze. Szeroki wybór tkanin i ich grubości to gwarancja szybkich i dobrych zakupów. Przytulne tkaniny, np. welurowe, atłasowe czy bawełniane wprowadzą mnóstwo ciepła i pozytywnych emocji do każdego pomieszczenia. Możesz je dodatkowo stylowo upiąć za pomocą modnych dodatków.

Zanim zdecydujesz się na konkretny produkt, zastanów się, czego tak naprawdę oczkujesz. Ile światła chcesz wpuścić do wnętrza, jaki efekt aranżacyjny planujesz osiągać. Tak naprawdę każdy szczegół jest ważny, aby strefa okienna stała się miejscem eleganckim i estetycznym. Nie zapominaj też o dopasowaniu osłony do okna czy werandy oraz do stylu pomieszczenia. Tak samo ważna jest element dekoracyjny, jaki może wprowadzić odpowiednio dobrana roleta, panele czy zasłona.