Policja z wydziału drogowego w Ostrowie Wielkopolskim podała dane dotyczące wypadków drogowych w grudniu 2018. Alarmujące dane – wynika z nich bowiem, że większość rannych w 29 wypadkach to pasażerowie: aż 18 osób, przy 11 rannych kierowcach i 6 pieszych. Wypadki to niestety codzienność polskich dróg, a zapobieganie im to proces obejmujący wiele zmian w infrastrukturze drogowej, systemie prawnym czy w ludzkiej mentalności. Łatwiej jest zabezpieczyć pasażerów, wykupując im ubezpieczenie.

Ubezpieczenie dla pasażerów

Ubezpieczenia OC czy AC dotyczą w głównej mierze pojazdu i szkód. Ubezpieczenie OC przysługuje kierowcy czy pasażerom, ale tylko wtedy, gdy do wypadku doszło z winy innego kierowcy. Aby ubezpieczyć podróżujących pojazdem, zarówno kierowcę, jak i właśnie pasażerów, niezależnie od tego, kto zawinił zdarzeniu drogowemu, trzeba sięgnąć po ubezpieczenie osobowe NNW. Jest ono dobrowolne i dodatkowo płatne. Ubezpieczyciele często proponują je w pakiecie z AC.

Czym jest NNW?

NNW to osobowa polisa chroniąca pasażerów i kierowcę pojazdu w sytuacji, gdy ucierpią oni w wypadku z winy kierowcy – poniosą znaczny uszczerbek na zdrowiu lub śmierć. Wtedy kierowca, który zawinił, a także pasażerowie jego pojazdu otrzymują odszkodowanie – lub osoby uprawnione w przypadku śmierci wyżej wymienionych. Pasażerowie mogą w takiej sytuacji otrzymać także odszkodowanie z OC kierowcy, ale to nie wyklucza otrzymania odszkodowania z tytułu zawartej polisy NNW. Warto zaznaczyć, że NNW obejmuje zakresem osoby znajdujące się w pojeździe, na który została wykupiona polisa. Jest to ubezpieczenie przypisane do pojazdu. Osoby, które mogą otrzymać odszkodowanie, są identyfikowane każdorazowo po zdarzeniu drogowym. Inaczej mówiąc: każdy, kto wsiada do pojazdu z wykupionym NNW, staje się automatycznie potencjalnym ubezpieczonym w przypadku zdarzenia drogowego, w którego następstwie dojdzie do obrażeń czy śmierci.

Zakres NNW

Polisa NNW nie jest ograniczona jedynie do okresu jazdy samochodem. Jej zakres obejmuje także moment wsiadania i wysiadania z auta, załadunek i rozładunek, a także tankowanie. Mało tego, niektóre TU mają w ofercie NNW, z których wypłacone będzie świadczenie w razie zdarzenia drogowego w następstwie sytuacji zdrowotnych.

Kierowca dostaje zawału, udaru lub innego nagłego pogorszenia stanu zdrowie, w rezultacie czego powoduje wypadek. Dochodzi w nim do uszczerbku na zdrowiu pasażerów lub samego kierowcy. W takiej sytuacji także należy się odszkodowanie z polisy NNW – tłumaczy doradca z porównywarki ubezpieczeń Izi.pl.

Wykluczenia NNW

Ubezpieczyciele przewidują sytuacje i zdarzenia, w których nie dojdzie do wypłaty odszkodowania z tytułu polisy NNW. Do najczęstszych wykluczeń z zakresu NNW należą:

  • wypadki spowodowane z winy kierowcy, który był pod wpływem alkoholu lub narkotyków w momencie zdarzenia;
  • wypadki celowo spowodowane, czyli próby wyłudzenia odszkodowania czy próby samobójcze;
  • wypadki spowodowane autem bez ważnego przeglądu technicznego, jeśli przyczyną był zły stan samochodu.

Warto mieć na uwadze, że także jeśli pasażerowie byli pod wpływem alkoholu czy środków odurzających w momencie zdarzenia i miało to wpływ na spowodowanie wypadku, to nie otrzymają oni odszkodowania z tytułu NNW – dodaje doradca klienta z Izi.pl.
Wyobraź sobie sytuację, w której pasażerowie dobrowolnie wsiadają do auta z kierowcą pijanym czy odurzonym narkotykami. Gdy dojdzie do wypadku, TU nie wypłaci odszkodowania, bo uzna, że pasażerowie niejako sami byli sobie winni i ryzykowali własne zdrowie i życie.

Czy warto wybrać NNW?

TU proponuje ci NNW w pakiecie z AC w korzystnej cenie? Pewnie będzie to około kilkudziesięciu złotych rocznie, bo te ubezpieczenia nie są drogie. Czy warto się zdecydować? Jak najbardziej. Obyś nigdy nie musiał skorzystać z tej polisy, jednak lepiej być przezornym. Nie będzie cię to dużo kosztować, a zarówno Ty jako kierowca, jak i pasażerowie Twojego auta będą mieli dodatkowe zabezpieczenie o charakterze osobistym w razie wypadku. Zaletą NNW jest też fakt, że ta polisa obejmuje zakresem zdarzenia, do których doszło w trakcie tankowania czy na parkingu, np. kiedy Twój pasażer podczas wysiadania potknie się, upadnie i bardzo pechowo złamie rękę po uderzeniu w bruk.