Posiadanie strony internetowej to zaledwie początek szeroko rozumianego istnienia w sieci. Wraz z uzyskaniem dostępu do swej wirtualnej wizytówki pojawia się konieczność zadbania o odpowiednie zarządzanie znajdującą się na niej treścią. Generalnie wyróżnia się bardzo szeroki wachlarz rozmaitych programów do administrowania informacjami zawartymi na witrynach www, lecz od paru ostatnich lat popularność wśród użytkowników niezmiennie ma kilka konkretnych systemów, o których szczegółowo poniżej.

CMS, a więc…?

Zanim przejdziemy do omówienia, jakie programy biją obecnie rekordy popularności, skoncentrujemy się na przedstawieniu, czym dokładnie jest CMS i do czego nawiązuje ten pospolity i często występujący w sieci skrót. A zatem, jest to skrócona wersja anglojęzycznej nazwy Content Management System, czyli w wolnym tłumaczeniu Systemu Zarządzania Treścią. W praktyce natomiast, CMS-em określa się oprogramowanie, z jakiego korzysta się w celu nanoszenia zmian w treściach publikowanych na stronie, dodawania wiadomości na witrynie, formatowania czy edytowania tekstu, jego modyfikowania i organizacji. Teoretycznie, schemat pracy każdego z systemów CMS-owych jest mniej więcej bardzo podobny, ale nie da się ukryć, że wszystkie te programy są mocno zróżnicowane pod kątem zaawansowania technicznego, intuicyjności i funkcjonalności ich obsługi. Każdy działa w zbliżony sposób, ale wydziela się wiele rozmaitych rodzajów CMS-ów. Pewne wymagają wiedzy specjalistycznej, inne zaś są całkowicie proste w użytkowaniu i nadają się do zastosowania nawet wśród zupełnych laików.

Dwie główne odmiany

Niezależnie od tego, o jakim rodzaju systemów CMS-owych mowa, wszystkie kwalifikują się do jednej z dwóch podstawowych grup, a mianowicie – systemy autorskie oraz programy Open Source. Te pierwsze są kreowane, jako unikatowe, z reguły bardzo łatwe w użytkowaniu, jednak proste do przejęcia przez hackerów. Te drugie z kolei to tak zwane otwarte programy, które są często w pełni darmowe, powszechnie dostępne, funkcjonalne, ale i bardzo popularne w sieci. Przykładem tych ostatnich okazują się między innymi Joomla, Drupal, czy Wordpress.

Top trzy

Mimo dwóch typów CMS-ów jak już wyżej wspomnieliśmy, można mówić o mnóstwie rozlicznych rodzajów programów zarządzania treścią. Wśród nich warto wspomnieć między innymi o Wordpressie, dla którego firmy typu Linuxpl.com tworzą nawet indywidualne, specjalnie dedykowane serwery stricte pod ten system. Wordpress od lat bije rekordy popularności, zdobywając szerokie uznanie zarówno wśród zaawansowanych użytkowników Internetu, jak i zupełnie początkujących amatorów, którzy dopiero co startują ze swą stroną www czy pierwszym autorskim blogiem. Niebywałym atutem Wordpressa okazuje się jego nieskomplikowana obsługa, intuicyjność oraz bogata gama rozmaitych szablonów, funkcji, opcji i wtyczek, jakie w większości dostępne są całkowicie bezpłatnie. Minusem Wordpressa jest natomiast to, że program nie nadaje się do wyjątkowo zaawansowanych i bardzo rozbudowanych projektów. Tuż za Wordpressem, równie wysoką pozycję wśród systemów CMS zajmuje Joomla. Dobrze każdemu znany system open source uznawany jest od kilku lat za zdecydowanie najpowszechniejszy zaraz po Wordpressie. Niektórzy użytkownicy są zdania, że Joomla to system mniej intuicyjny niż CMS królujący w sieci, a więc Wordpress, ale z kolei jest on o wiele bardziej rozbudowany. Korzystający z niego otrzymuje dostęp do olbrzymiej ilości funkcji - również i takich, jakich brak w wielu innych systemach zarządzania treścią. Co więcej, Joomla dysponuje ponad sześćdziesięcioma wersjami językowymi. Jest zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek. Top trzy na liście najpowszechniejszych CMS-ów zajmuje Drupal, który jest najbardziej zaawansowany z wszystkich dotychczas omówionych programów administracyjnych, dlatego znakomicie spisuje się przy rozbudowanych stronach. Wymaga on znajomości języka CSS, HTML czy PHP. Posiada mnóstwo interesujących funkcji, lecz jego użytkowanie jest trudniejsze niż w przypadku Wordpress czy Joomla.