Ostrowski szpital rozwija się pod wieloma względami. Nie tylko mury pną się do góry, również lekarze idą z postępem czasu i wprowadzają innowacyjne metody leczenia w naszym szpitalu.

Na oddziale Chirurgi, Traumatologii i Leczenia Oparzeń u Dzieci dowodzonym przez doktora Witolda Miaśkiewicza lekarze wykonują innowacyjne zabiegi transplantacji skóry, dzięki czemu dzieci mogą wejść w życie dorosłe bez szpecących ran. 

Metoda polega na usunięciu poparzonej i zbliznowaconej skóry i położeniu w to miejsce specjalnego biomateriału, złożonego z kolagenu i silikonu, tzw. integry. Integra ma za zadanie wytworzenie warstwy zastępującej skórę właściwą. Po kilkunastu dniach, kiedy kolagen zostanie wchłonięty, usuwa się silikon i przeszczepia supercienką warstwę naskórka, pobraną z ciała pacjenta.

W Polsce po raz pierwszy zastosowano technikę sztucznej skóry 15 grudnia 2005 roku w Dziecięcym Centrum Oparzeniowym w Krakowie. Zabiegowi rekonstrukcji twarzy poddano dziewięcioletnią Angelikę, której ciało było poparzone w 70%.