Pamiętam, jak moja Mama mówiła: - zjadaj jedno jabłko rano dla urody, a drugie wieczorem dla zdrowia. W spiżarni przez cały rok ważne miejsce zajmowały różne przetwory z tych owoców. Teraz moje myśli, doświadczenie i sprawdzone pomysły na wykorzystanie jabłek - przywołują w pamięci smaki dzieciństwa, które wprowadzam w swojej rodzinie.


Niebawem zbliża się jesień i będziemy mogli smakować w późniejszych krajowych odmianach. Z jabłek można uzyskać wiele przetworów, ale również mogą być głównym składnikiem zdrowych dań. Przetwory z jabłek łączą w sobie wyszukane doznania smakowe i wartości zdrowotne. Z tych owoców można zrobić o wiele więcej!

Ocet jabłkowy
Ma szerokie zastosowanie w lecznictwie naturalnym i w kosmetyce. Racjonalnie spożywany wpłynie na zdrowie, ale także poprawi urodę. Skuteczny środek grzybobójczy. Zapobiega rozwojowi bakterii, systematyczne stosowanie octu jabłkowego przy grzybicy może skutkować jej wyeliminowaniem Tylko kilka dni i można mieć własny ocet – na własne potrzeby!
Jak zrobić i na co pomaga ocet jabłkowy

Dżemy, musy, powidła
Przetwory z jabłek bardzo łatwo się przygotowuje i przechowuje. Przeciery i musy z jabłek to najczęściej dodatek do ciast, pieczywa, ryżu. Smak przetworów zamkniętych w słoiku może wzbogacić dodatek: cynamonu, goździków, skórki cytrynowej lub pomarańczowej.

Jabłka pieczone
W sam raz jako lekka  przekąska lub deser nie tylko na chłodniejsze dni. Jabłka pieczone likwidują wzdęcia, niestrawności, zaparcia, polecane są również po terapiach z udziałem antybiotyków oraz w dietach lekkostrawnych. Pieczone jabłka rozgrzewają w jesienno- zimowe dni, a przy tym bardzo ładnie pachną. Podawać można z cynamonem i konfiturą np. z dzikiej róży. Czy czekolada jest zdrowa?

Sałatki
Starte jabłko to doskonały pomysł na deser, który podawać można o każdej porze dnia. Jabłko w sałatce stanowi zdrowy i smaczny dodatek, w połączeniu np. z marchewką i ziarnami zbóż z powodzeniem może być wykorzystywane w dietach lekkostrawnych oraz w kuracjach odchudzających. Poza tym owoc w tej postaci zachowuje swoje 100% wartości smakowe i odżywcze. Zmęczenie może być niebezpieczne!

Soki
O zaletach picia soków przekonywałam czytelników wielokrotnie. Sok z jabłek jest niskokaloryczny z powodzeniem może być stosowany w dietach lekkostrawnych oraz w kuracjach odchudzających. Ponadto systematyczne codzienne picie soku korzystnie wpłynie na ogólne zdrowie organizmu oraz usprawni funkcjonowanie układu sercowego - naczyniowego. Co zawiera sok?

TrenujZdrowie Ewa Baura
www.info.trenujzdrowie.pl