Niemal każdy kto myśli u budowie domu chciałby aby był on piękny, funkcjonalny i tani w utrzymaniu. Warto też aby był ekologiczny przez co zadbamy o zdrowie swoje i swoich sąsiadów. Co ważne, na instalację można otrzymać dofinansowanie oraz odliczyć całość inwestycji od podatku.

Przed budową domu jednym z ważniejszych zagadnień jest to czym będziemy go ogrzewać. Warto przeanalizować najbardziej korzystne i ekologiczne rozwiązania. 
Warto przy okazji zaznaczyć, że w obecnych czasach w związku ze smogiem odchodzi się od tradycyjnych źródeł ogrzewania. Już od 2025 roku nie zamontujemy u siebie w domu pieca na węgiel i inne paliwo stałe generujące spaliny. 
Zapewne za kilkanaście lat obowiązkiem będzie projektowanie tylko takich systemów grzewczych, które będą korzystały z odnawialnych źródeł energii oraz przy okazji nie będą generowały smogu. 
Już teraz jest taka możliwość i co istotne najbardziej opłacalna z punktu widzenia opłacalności inwestycji. Chodzi o pompy ciepła, które wraz z zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej pozwolą nam na posiadanie domu praktycznie bez rachunków. 
Koszty energii i paliw będą w perspektywie lat rosły. Z nośników energii prawdopodobnie energia elektryczna będzie drożała najbardziej ale energię możemy produkować sami. 

Porównanie kosztów dla nowego domu o powierzchni około 100m2. 
1) Zestawienie kosztów i efektów inwestycji w kocioł na paliwo stałe: 

2) Zestawienie kosztów i efektów inwestycji w instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła: 


W chwili obecnej porównując ceny nośników źródeł energii oraz możliwości jej pozyskiwania, stwierdzić należy, że projektując budynek jedno czy wielorodzinny, najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem są pompy ciepła. System ten zapewnia najniższe koszty eksploatacji budynku ze wszystkich dostępnych źródeł ciepła nie zapominając o możliwości zamontowania systemu solarnego i zapewnienia sobie niezależności energetycznej.

Warto zaznaczyć, że opisane wyżej rozwiązanie jest korzystne nie tylko dla nowego budownictwa. Pompę ciepła wraz z instalacja fotowoltaiczną można zainstalować również w starych domach wykorzystując już istniejącą instalację grzewczą i elektryczną. 

Co istotne w okresie letnim instalację pompy ciepła można wykorzystać w tzw obiegu odwróconym, czyli zrobić z naszego systemu grzewczego- "klimatyzację" obniżając tym samym temperaturę w naszym domu. 

Jeśli chcecie się dowiedzieć jak maksymalnie obniżyć rachunki za ogrzewanie i prąd możecie się skontaktować z firmą z Ostrowa, działającą w branży odnawialnych źródeł energii już 15 lat. 

EKO ENERGIA Łukasz Zielazny
ul. Towarowa 17, 63-400 Ostrów Wlkp.

tel. +48 791 777 999
tel. +48 694 995 757
tel. +48 661 139 278

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ