Choć na grzybobranie zazwyczaj chodzi się do lasu, to jednak całkiem spore okazy można znaleźć niekiedy we własnej łazience. Nieustanna wilgoć i ciepło sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów, które lubią gromadzić się szczególnie w trudno dostępnych miejscach, które nie tak łatwo doczyścić. Jednym z ulubionych miejsc takich nieproszonych gości są fugi. Jak efektywnie je czyścić?

Niezbędne akcesoria

Do walki z grzybem, pleśnią i zwykłym brudem zgromadzonym na fugach trzeba odpowiednio się uzbroić. Podstawowym elementem naszej stylizacji powinny być gumowe rękawiczki – lepiej nie ryzykować kontaktu własnych rąk z grzybem. Do likwidacji zanieczyszczeń z fug przyda nam się również oręż w postaci szczotki z miękkim włosiem (twarda szczotka mogłaby porysować płytki) – może to być np. stara szczoteczka do zębów. Warto również mieć pod ręką gąbkę i ściereczkę z mikrofibry do przetarcia całego powierzchni po wyszorowaniu fug.

Preparaty do czyszczenia fug

W każdym sklepie z chemią gospodarczą znajdziemy odpowiednie preparaty chemiczne przeznaczone do czyszczenia fug. Wybierając taki produkt, warto zwrócić uwagę na to, czy zawiera właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze. Zanim zaczniemy czyścić fugi takim środkiem, należy zawsze przeczytać instrukcję zawartą na opakowaniu. Substancje chemiczne i ich opary mogą powodować podrażnienia, zatem stosując je trzeba zachować pewną dozę ostrożności.

Domowe sposoby na fugi

Osoby, które cenią sobie ekologiczne metody sprzątania, mogą wyczyścić fugi z użyciem najprostszych produktów, które z pewnością znajdziemy w każdej kuchni:

  • proszek do pieczenia – nakładamy go na zwilżone fugi, aby mógł dobrze do nich przylgnąć i wyciągnąć wszystkie zanieczyszczenia, po pewnym czasie spłukujemy i przecieramy ściereczką;

  • kwasek cytrynowy lub kwas z cytryny – doskonały wybielacz i odkamieniacz. Możemy rozmieszać go z wodą i spryskać fugi, po czym pozostawić na ok. 20-30 minut i przetrzeć wilgotną gąbką lub dodatkowo wyszorować szczoteczką;

  • soda oczyszczona – jeden z podstawowych produktów do ekologicznego czyszczenia. Sodę wymieszaną z wodą na gęstą papkę nakładamy na fugi. Po ok. 30 minutach szorujemy szczoteczką lub gąbką i spłukujemy. Na koniec rozprowadzamy po fugach wodę utlenioną – jej już nie spłukujemy, ponieważ pomaga ona na dłużej ochronić fugi przed powstawaniem nowych zanieczyszczeń i grzybów;

  • ocet – najlepiej działa w połączeniu z sodą oczyszczoną i wodą. Przygotowujemy roztwór o proporcjach 1:1 (np. szklanka octu, szklanka wody i szklanka sody) i rozprowadzamy go po fugach. Pozostawiamy na ok. 15-30 minut (w zależności od tego, jak mocno zabrudzone są fugi), a następnie szotujemy miękką szczotką i dokładnie spłukujemy wodą. Aby pozbyć się zapachu octu, można dodatkowo przetrzeć fugi ściereczką nasączoną sokiem z cytryny lub roztworem z kwasku cytrynowego.

Jak doradzają specjaliści z https://www.hydropomoc.pl/, niezależnie od tego, czy stosujemy gotowe środki chemiczne ze sklepu, czy też własnoręcznie przygotowany preparat, przed rozprowadzeniem go po całej powierzchni warto sprawdzić jego działanie na niewielkim odcinku fugi. Dzięki temu upewnimy się, że preparat jest dostosowany do rodzaju płytek i nie spowoduje nieefektownych przebarwień.