Remontujesz mieszkanie i nie wiesz, na jakie zdecydować się rozwiązania? Aranżacja wnętrz cię przerasta? A może szukasz tylko kilku drobnych wskazówek? W każdej z sytuacji pomoże architekt wnętrz.

Urządzanie mieszkania, zwłaszcza po raz pierwszy, może nastręczać sporo problemów i bardzo stresować. Jest przecież tyle rzeczy, o których należy pamiętać! Trzeba wziąć pod uwagę aspekty techniczne, logistyczne i finansowe remontu. Ważne, żeby aranżacja była spójna, wybrany sprzęt zmieścił się w przeznaczonym dla niego miejscu, a na dodatek wszystkie wydatki zamknęły się w zaplanowanym budżecie. Nikt nie chce nietrafionych decyzji i ewentualnych zmian, które podniosą koszty. Na szczęście na wszystkie bolączki i wątpliwości jest pewne rozwiązanie – architekt wnętrz.

Dla kogo architekt wnętrz?

Z konsultacji u profesjonalisty można skorzystać zwłaszcza wtedy, gdy:

- urządzamy się po raz pierwszy i nie zajmujemy się projektowaniem wnętrz zawodowo, więc nie mamy doświadczenia,

- jesteśmy zabiegani, nie mamy czasu na chodzenie po sklepach, szukanie mebli, porównywanie ofert,

- mieszkanie jest nieustawne, ma niefunkcjonalny rozkład, z którym nie umiemy sobie poradzić,

- nie mamy pomysłu i wyobraźni przestrzennej, jesteśmy niezdecydowani, mamy z partnerem rozbieżne wizje.

Dlaczego warto

Często można spotkać się z przekonaniem, że korzystanie z pomocy architekta wnętrz to fanaberia i dodatkowe wydatki. Jedną z największych zalet współpracy z profesjonalistą jest to, że dopilnuje on, by nie przekroczyć założonego budżetu. Dzięki jego doświadczeniu, unikniemy pułapek i zbędnych wydatków. Architekt wnętrz wskaże nam również w co warto zainwestować. Co więcej, oprócz pieniędzy, zaoszczędzi także nasz czas: wymyśli konkretne rozwiązania, zrobi zakupy, przejmie nadzór nad remontem. Obecność profesjonalisty zapewni nam komfort psychiczny, unikniemy wielu frustracji i konfliktów związanych z organizowaniem remontu. Architekt wnętrz dopilnuje prac wykończeniowych, zadba o to, by remont przebiegał prawidłowo i zgodnie z projektem. Wreszcie, z chaosu pomysłów rozbieżnych wizji inwestorów stworzy spójną koncepcję. Zaproponuje rozwiązania ponadczasowe, uniwersalne, funkcjonalne i ergonomiczne, które będą zdawały egzamin przez wiele lat.

Wybierz dobrze

Planując konsultacje u architekta wnętrza, zastanówmy się najpierw, jaki zakres prac chcemy zlecić. Czy zależy nam tylko uzyskaniu ogólnej koncepcji, czy też chcemy  zaangażować go w gruntowny remont i nadzór prac. Na rynku znajdziemy wiele pracowni architektonicznych, które współpracują z inwestorami w różnych zakresach. Warto stawiać na takie, które mają dobre opinie, choćby potwierdzone pozytywnymi komentarzami na forach architektonicznych i w mediach społecznościowych lub też ich projekty są często publikowane w magazynach wnętrzarskich, jak np. realizacje warszawskiej pracowni Wyrzykowski Studio. Dzięki temu będziemy wiedzieli, że decydujemy się na współpracę z profesjonalistą.

autor zdjęć: Yassen Hristov