Zastosowanie myjki ciśnieniowej jest niezwykle szerokie. Bardzo często wykorzystuje się ją do czyszczenia kostki brukowej, jednak poradzi sobie także z wieloma innymi zadaniami. Konieczny jest jednak jej odpowiedni wybór. Zasada działania omawianego urządzenia jest stosunkowo prosta. Myjka wyposażona jest w pompę elektryczną, która przekazuje wodę pod sporym ciśnieniem – ta trafia do wylotu myjki i silnym strumieniem uderza o czyszczoną powierzchnię. To właśnie jej siła powoduje, że możliwe staje się szybkie usunięcie nawet najpoważniejszych zabrudzeń z wielu powierzchni.

Co możemy wyczyści myjką ciśnieniową?

Na rynku znaleźć możemy modele myjek dostosowane do realizacji konkretnych zadań, a także urządzenia uniwersalne, z których możemy korzystać w wielu sytuacjach. Wszystko to sprawia, że jesteśmy w stanie zakupić myjkę do:

 • kostki brukowej – są to przede wszystkim modele wyróżniające się sporą mocą i wysokich ciśnieniem roboczym. Pozwalają na dokładne usunięcie mchu, trawy i tłustych plam,
 • samochodu – modele standardowego doskonale sprawdzają się podczas usuwania nagromadzonego kurzu. Jeżeli jednak chcemy usunąć zaschnięte błoto, piasek lub inne poważne zanieczyszczenia, powinniśmy zaopatrzyć się w myjkę ciśnieniową z pianownicą lub specjalną szczotką, która zdecydowanie rozszerza jej możliwości. W ten sposób zdobędziemy sprzęt, który pozwoli nam szybko i sprawnie umyć auto, bez konieczności odwiedzania myjni samochodowej,
 • elewacji – warto kupować myjki ciśnieniowe pozwalające na regulację generowanego ciśnienia roboczego. Na elewacji znajdować się mogą bowiem elementy o delikatnej fakturze, które mogłyby ulec zniszczeniu,
 • okien – odpowiednie okażą się podstawowe modele urządzenia wyróżniające się przeciętnymi parametrami użytkowymi.

Myjka ciśnieniowa – najważniejsze parametry

Realizacja powyższych zadań okaże się możliwa tylko wówczas, gdy zaopatrzymy się w myjkę o odpowiednich parametrach technicznych. Tych zaś jest co najmniej kilka. Na które z nich warto zwracać szczególna uwagę?

 • Moc – wpływa przede wszystkim na możliwości myjki. Urządzenia o niskiej mocy nie będą w stanie wygenerować odpowiedniego ciśnienia, dlatego do szczególnie trudnych zadań warto wybierać myjki wyróżniające się mocą powyżej 2 kW.
 • Ciśnienie robocze – wskazuje, jak silny jest generowany strumień wody. Im więc większe ciśnienie, tym strumień jest mocniejszy, co przekłada się na możliwość usunięcia zabrudzeń, które w czyszczoną powierzchnię wniknęły szczególnie mocno. Obok ciśnienia roboczego, stanowiącego wartość uśrednioną, podawane jest także ciśnienie maksymalne. Szczególnie polecane są myjki, które pozwalają regulować siłę generowane strumienia. Mają one bardzo uniwersalny charakter.
 • Długość węża – wpływa na zasięg myjki, dlatego powinien być dopasowany do zakresu prac, jakie wykonujemy.
 • Ilość i maksymalna temperatura wody – decydując się na zakup myjki ciśnieniowej, powinniśmy sprawdzić również, jak dużo wody wykorzystują one na godzinę, a także czy pozwalają na jej podgrzanie. Pierwszy parametr ma znaczenie czysto ekonomiczne, natomiast możliwość podgrzania okaże się przydatna podczas czyszczenia wielu powierzchni

Myjka ciśnieniowa – dodatkowe wyposażenie

To, jaka myjka ciśnieniowa okaże się najodpowiedniejsza, uzależnione jest również o wszelkich dodatków dołączonych do zestawu przez producentów. Prześcigają się oni w wymyślaniu nowych funkcji i sprzętów, które pozwalają na zwiększenie wydajności myjek lub po prostu gwarantują bezpieczeństwo ich użycia.

 • Dodatkowe dysze i szczotki – okażą się przydatne, jeśli czyścimy zróżnicowane powierzchnie.
 • Pianownica – dzięki niej szczególnie trudne zabrudzenia mogą zostać usunięte dużo szybciej,
 • Zbiornik – umieszczany jest w nim detergent. Warto sprawdzić, jaką pojemnością wyróżniają się zbiorniki wykorzystywane w interesujących nas myjkach.
 • Ochrona silnika – mowa tu o rozmaitych zabezpieczeniach, dzięki którym nie musimy martwić się ewentualnym przegrzaniem bądź rozmaitymi usterkami, które mogłyby doprowadzić do zniszczenia urządzenia.