
Dieta przeciw zaparciom - co jeść, aby pozbyć się zaparć?

Zadbaj o swój drugi mózg, czyli jelita
Jelita nazywane są drugim mózgiem i nie ma w tym grama przesady. W końcu to właśnie one pozbywają się z organizmu niepotrzebnych substancji i dzięki procesowi trawienia potrzebne pierwiastki trafiają do innych narządów, w tym mózgu. Na to jak funkcjonują jelita wpływ ma dieta, tryb życia, temperatura ciała, wiek metaboliczny, a także stan psychiczny. Dieta bogatoresztkowa zawiera cenny błonnik pokarmowy, który powinien być spożywany w ilości ok. 30-40 g dziennie. Można go przyjmować w postaci pokarmów albo suplementów. W błonnik bogate są gotowane i surowe warzywa, a ponadto suszone owoce, otręby i pieczywo razowe. Środki na zaparcia to także np. siemię lniane czy olej rycynowy.
Czego nie należy spożywać w diecie bogatoresztkowej, a co jest wskazane?
Dieta bogatoresztkowa nie powinna zawierać produktów, które zaburzają naturalną mikroflorę jelitową. Do takich produktów zaliczamy pieczywo białe, którego należy unikać. Z diety najlepiej wyeliminować także mąkę ziemniaczaną i produkty na jej bazie. Nie zaleca się również tłustego sera, czy śmietanek, a ponadto tłustych mięs i podrobów. Do tej grupy należy zaliczyć produkty wysokoprzetworzone i tzw. fast food. Trzeba ograniczyć spożywanie cukrów prostych w postaci drożdżówek, słodyczy, czy ciastek. Skoro już wiadomo, czego należy unikać i co najlepiej wyeliminować, to warto przyjrzeć się produktom zalecany w takiej diecie.
W diecie bogatoresztkowej nie powinno zabraknąć:
- pieczywa razowego i pełnoziarnistego;
- kaszy gryczanej, jęczmiennej lub jaglanej;
- ryżu niełuskanego;
- kefirów i maślanek, jogurtów naturalnych zawierających żywe kultury bakterii;
- chudego mięsa i wędlin zawierających witaminy z grupy B;
- chudych i tłustych ryb zawierających cenne kwasy Omega-3, wspierających trawienie i wchłanianie substancji odżywczych;
- warzyw, najlepiej w formie surówek;
- owoców suszonych;
- naturalnych przypraw zapobiegających wzdęciom i zaparciom.
Domowe sposoby na zaparcia
Jest wiele domowych sposobów na zaparcia, które warto poznać. Przede wszystkim można ugotować siemię lniane i spożywać kleik. Wystarczy wsypać 2-3 łyżeczki siemienia lnianego do szklanki z ciepłą wodą i pozostawić na 2-3 godziny. Jakie jeszcze są skuteczne domowe sposoby na zaparcia? Siedzący tryb życia jest jedną z przyczyn zaparć. Warto więc zacząć większą aktywność. Można np. postawić na spacery, bieganie, pływanie albo ćwiczenia cardio. Można sięgnąć także po zioła do zaparzania. Poza nasionami lnu skuteczna jest babka lancetowata i babka płesznik. W ostrożny sposób można stosować również łagodne środki przeczyszczające, takie jak parafinę, choć zdecydowanie lepiej działać poprzez zmianę diety na bogatoresztkową.
W przypadku zaparć najlepiej działać jak najszybciej. Za prawidłowy rytm wypróżnień uznaje się przynajmniej jedno wypróżnienie na trzy dni. Trzeba pamiętać, że błonnika w diecie nie powinno być także zbyt dużo, bo zbyt duża podaż tego składnika pokarmowego może zaburzać procesy trawienne i mogą występować zarówno zaparcia, jak i biegunki, w zależności od rodzaju spożywanego w nadmiarze błonnika. Dieta musi być zatem zbilansowana.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj