Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest schorzeniem zaliczanym do tzw. nieswoistych chorób zapalnych jelit. Objawia się stanami zapalnymi w obrębie błony śluzowej i podśluzowej jelita grubego. U większości pacjentów choroba ma przebieg przewlekły – pojawiają się długie okresy remisji, które są przerywane nagłymi i ostrymi nawrotami dolegliwości. Ze względu na inwazyjność i uciążliwość objawów, wrzodziejące zapalenie jelita grubego należy leczyć.

Objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Pierwsze symptomy choroby wrzodziejącego zapalenia jelita grubego pojawiają się najczęściej między 15. a 25. rokiem życia, rzadziej występują między 55. a 65. rokiem życia. Jak pokazują statystyki, w Polsce na to schorzenie choruje ok. 700 osób rocznie. Chorobę można podejrzewać u siebie, jeśli zauważy się takie objawy, jak:

 • biegunka z krwią,
 • bolesne parcie na stolec, powodujące wielokrotne wypróżnianie się w ciągu dnia – są to tzw. stolce parskające z jednoczesnym wydzieleniem pewnej ilości gazów;
 • kał różnej konsystencji, cuchnący, zawierający śluz, treści ropne i pewne ilości świeżej krwi,
 • uczucie wzdęcia brzucha i wzrost napięcia jego powłok,
 • bóle skurczowe w miejscach zaatakowanych przez zapalenie jelita grubego,
 • okresowe stany podgorączkowe lub gorączkowe,
 • ogólne osłabienie,
 • utrata łaknienia,
 • obniżona odporność,
 • niedokrwistość.

W przypadku takich dolegliwości należy zgłosić się do lekarza, który skieruje na badania pod kątem diagnozy wrzodów jelita grubego. Rozpoznanie stawiane jest na podstawie obserwacji szpitalnej oraz badań diagnostycznych, takich jak: badanie radiologiczne jelita grubego, wziernikowanie odbytnicy, ewentualnie wyższych odcinków jelita grubego, histopatologicznego badania pobranych wycinków, badania serologicznego specyficznych przeciwciał. Konieczne jest też przeprowadzenie badania stolca, w którym sprawdza się obecność leukocytów, a także badanie posiewu kału.

Dieta na wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Jedną z podstaw leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita grubego jest dieta. Chory powinien stosować jadłospis bezbłonnikowy oraz dietę bogatą energetycznie i węglowodanową. Zaleca się, aby:

 • w okresie zaostrzania się dolegliwości, 5-7 razy na dobę spożywać w małych ilościach pożywienie w postaci płynnej lub półpłynnej, koniecznie bez mleka;
 • w miarę cofania się biegunki, przechodzić na dietę bogatoenergetyczną i bogatobiałkową ze znacznym zmniejszeniem ilości tłuszczów i rezygnacji z dań bogatoresztkowych, surowych owoców, warzyw, ostrych przypraw i alkoholu – w okresach remisji listę produktów można rozszerzać.

Farmakologiczne leczenie wrzodziejącego jelita grubego

Oprócz specjalistycznej diety leczenie wrzodów jelita grubego obejmuje przyjmowanie środków farmakologicznych. Podstawowymi lekami są mesalazyna lub sulfasalazyna oraz glikokortykosteroidy. W razie cięższych przypadków konieczne jest zastosowanie leków immunosupresyjnych, cyklosporyny lub takrolimusu. Dla większej skuteczności kuracji lekarz może przepisać również leki łagodzące reakcje nerwicowe. Chory powinien wiedzieć, że oprócz tradycyjnych tabletek w czasie leczenia mogą być zastosowane wlewy dożylne czy czopki doodbytnicze. Przyjmowania leków nie można zaniedbać i odstawiać ich samodzielnie, to możliwe jedynie za zgodą lekarza. W czasie kuracji pacjent powinien regularnie wykonywać endoskopię, kolonoskopię i podstawowe badania kontrolne, czyli morfologię, próby wątrobowe i testy na aktywność kreatyniny.

Operacja na zapalenie jelita grubego

Operacja na wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest konieczna, jeśli farmakologia zawiodła i nie przyniosła żadnych efektów. Zabieg chirurgiczny polega na resekcji części lub całego jelita grubego, odbytu i odbytnicy z wytworzeniem ileostomii. Alternatywą jest utworzenie zbiornika jelitowego J-pouch, który pozwala pacjentowi zachować komfort życia. Jeśli w czasie zabiegu nie dojdzie do wycięcia całego jelita, należy liczyć się z tym, że choroba i tak je zaatakuje.

Czy można całkowicie wyleczyć wrzody jelita grubego?

WZJG jest schorzeniem przewlekłym. Leczenie przede wszystkim ma zapobiegać nawrotom choroby oraz łagodzić jej objawy. Medycyna obecnie stoi na stanowisku, że całkowite wyleczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego nie jest możliwe. Mimo tego rozpoczęcie kuracji i jej kontynuowanie zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego jest konieczne. Brak leczenia wrzodów jelita grubego może prowadzić do ich rozprzestrzeniania się i w konsekwencji być przyczyną choroby nowotworowej.

Badania kliniczne na wrzody jelita grubego

Osoby zmagające się z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, a także chorobą Leśniowskiego-Crohna mogą skorzystać z bezpłatnej konsultacji lekarskiej w wybranych placówkach Synexus. Na bezpłatne konsultacje Centrum Medyczne Synexus zaprasza osoby, które chcą poznać nowe możliwości terapeutyczne w ramach prowadzonych badań programów badań klinicznych nowych leków i terapii. 

 

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/65244,wrzodziejace-zapalenie-jelita-grubego-colitis-ulcerosa

http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-ukladu-pokarmowego,wrzodziejace-zapalenie-jelita-grubego--colitis-ulcerosa----objawy--leczenie--dieta,artykul,1579984.html

http://swiatlekarza.pl/efektywne-leczenie-wrzodziejacego-zapalenia-jelita-grubego-choroby-ludzi-mlodych/