Skóra jest nie tylko naszym opakowaniem chroniącym wszystkie organy wewnętrzne organizmu przed wpływem niekorzystnych czynników środowiskowych, ale również pełni wiele ważnych funkcji, na przykład zapobiega wysuszaniu głębszych tkanek i pomaga w utrzymaniu stałej temperatury ciała.

Skórę można uznać za jeden z największych narządów w ciele człowieka. Poprzez nią organizm pozbywa się nagromadzonych trucizn i zbędnych substancji, które pojawiły się wewnątrz organizmu. To poprzez receptory odczuwamy ciepło i przyjemność. Jeśli skóra jest zdrowa i odpowiednioutrzymana oraz jeśli dostarcza się niezbędnych do jej regeneracji składników i dzięki temu jest właściwie zbudowana, wtedy może spełniać wszystkie swoje funkcje w sposób prawidłowy. Zdrowa skóra może być powodem zadowolenia, a dodatkowa pielęgnacja doda jej blasku, miękkości, delikatności.

W dzisiejszym, zanieczyszczonym świecie, nasza skóra bez przerwy jest narażona na ciągły wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych. Bywa tak osłabiona, że niekiedy wystarczy tylko lekkie odstępstwo od normy typu podrażnienie, wysuszenie, błąd dietetyczny czy źle dobrany kosmetyk i zaczyna chorować. Zdrowy naskórek posiada zdolności regeneracyjne.
Do przeprowadzenia procesów regeneracji potrzebna jest woda, a jeśli występują jej braki w skórze to odnowa ulega wyhamowaniu. Uszkodzona, wysuszona, źle pielęgnowana oraz pozbawiona witamin i mikroelementów skóra może być narażona na ataki chorób takich jak grzybica, łuszczyca i różnego rodzaju egzemy. Niekiedy już odpowiednia pielęgnacja skóry poprawia jej zdrowy wygląd i poprawia funkcje, wpływając tym samym na poprawę samopoczucia.

Codzienna aktywność fizyczna i codzienna odpowiednio dobrana dieta przyczyniają się do zachowania elastyczności i sprężystości całego ciała w tym także skóry, jednocześnie opóźniając proces starzenia się. Bardzo duże znaczenie dla skóry ma dieta bogata w warzywa, owoce oraz naturalne kwasy owocowe i oleje roślinne. Spożywanie takich wartościowych produktów pozwala zachowywać elastyczną i zdrową skórę oraz przyczynia się do opóźniania procesu starzenia naskórka i tworzenia się zmarszczek.

Kiedy skóra choruje?
- jest matowa
-pod wpływem zmian atmosferycznych może się łuszczyć
-występuje tendencja do rozszerzania naczyń krwionośnych
-traci miękkość oraz elastyczność
-powstaje tendencja do tworzenia się zmarszczek
-występuje w niej dużo zaskórniaków
-występuje rogowacenie i łuszczenie naskórka
-pojawiły się plamy, egzemy lub liszaje
-widoczne są rozstępy na skórze

Trenuj Zrowie Ewa Baura
www.trenujzdrowie.pl