Premier Morawiecki wspiera kampanię "Wybieram 590 - sobota dla Polski". Jej nazwa nawiązuje do prefiksu 590, znajdującego się pod kodem kreskowym produktu. Premier podkreśla, że stawia na kampanię społeczną, gdyż świadczy to o patriotyzmie gospodarczym. Z każdej wydanej złotówki na produkt wytwarzany w Polsce przez firmę z polskim kapitałem do gospodarki wraca aż 79 groszy.

"Kupowanie polskich produktów to najprostszy sposób na wsparcie polskiej gospodarki. #Wybieram590, bo wiem jak istotne ogniwo rozwoju ekonomicznego na całym świecie stanowi patriotyzm gospodarczy. Każdy z nas może wybrać 590! Dlaczego warto? Sprawdź na http://wybieram590.pl" – napisał Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Zmiany nawyków konsumenckich w Polsce mogłyby przynieść mnóstwo korzyści – nawet dodatkowe kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie. Tak wynika z analizy przygotowanej przez firmę audytorsko-doradczą Grant Thornton.

Według badania, w przypadku produktów i usług wytwarzanych w Polsce, przez firmy z polskim kapitałem – z każdej złotówki wydanej na taki produkt do krajowej gospodarki wróci 79 groszy. Zaś w przypadku zagranicznych firm, lecz towarów produkowanych w Polsce, kwota to 76 groszy. Jeśli zaś produkty są zagraniczne i tylko sprzedawane w naszym kraju, z każdej złotówki przeznaczonej na ich zakup zostanie w Polsce 25 groszy. 

- Gdyby Polacy wydawali o 1 proc. więcej na produkty, towary i usługi wyprodukowane w Polsce, to w polskiej gospodarce zostawałoby rocznie 6,6 mld zł więcej. Warto te cyfry pokazywać - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewcz. Podkreśliła też, że "zakup własnego towaru tworzy miejsca pracy w wielu branżach".