
| Źródło: Artykuł partnera
Pierwszy kredyt gotówkowy: Jak się do niego przygotować

Pierwszy kredyt gotówkowy: Jak się do niego przygotować
Zaciągnięcie kredytu to poważna decyzja finansowa, która zawsze ma swoje skutki. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób dokonać wyboru pożyczkodawcy oraz jak przygotować się do ewentualnego podpisania umowy. Przed wyborem konkretnego banku, który ma udzielić finansowania, warto również sprawdzić konkurencyjne propozycje. Dzięki temu można zdecydować się na zdecydowanie tańszą opcję.
Kredyt gotówkowy – jaki wybrać?
Dla wielu potencjalnych kredytobiorców najważniejsze jest to, jakie oprocentowanie ma pierwszy kredyt gotówkowy. Wielu z nich szuka najtańszej możliwej opcji i w teorii jest to jak najbardziej zrozumiałe. Jednak nie zawsze jest tak, że niskie oprocentowanie oznacza niższy koszt zaciągnięcia zobowiązania. Może okazać się, że do kredytu doliczone są jeszcze inne opłaty i finalnie lepszym rozwiązaniem będzie ten z większym oprocentowaniem. Czasami warto na początku poszukać kredytu we własnym banku. Bardzo często oferują one świetne warunki obecnym klientom, a dodatkowo co jakiś czas pojawiają się promocyjne oferty, z których naprawdę warto skorzystać. Tak naprawdę najlepsze propozycje kredytu dostają osoby, które mają największe zarobki i nie mają żadnych problemów ze spłatą wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Poza tym ważny jest również stan cywilny, a nawet fakt posiadania dzieci. W teorii większą szansę na wyższe kwoty kredytu mają osoby bezdzietne, jednak nie jest to regułą. Wnioski zawsze są rozpatrywane indywidualnie, a każdy bank ma własne kryteria przyznawania kredytów.
Najlepszą opcję kredytu można wybrać przy pomocy internetu. Ilość atrakcyjnych możliwości jest naprawdę spora, jednak w tak wygodny sposób można zawrzeć jedynie umowę na małe kwoty. W przypadku chęci uzyskania większego finansowania konieczna będzie wizyta w placówce bankowej. Poza tym zaciąganie kredytu online nie zawsze jest dobrą opcją. Czasami w taki sposób narażamy się na wyższe koszty, a w banku mielibyśmy szansę podpisać podobną umowę, jednak z niższymi opłatami. Dodatkowo zaciąganie kredytu online jest tak szybkie i intuicyjne, że czasami może uśpić naszą czujność. W rezultacie można podpisać naprawdę niekorzystną umowę. Dlatego decydując się na taki krok, warto dokładnie przestudiować wszystkie zapisy umowne.
Jak przygotować się do kredytu?
W związku z tym, że zaciągnięcie kredytu to poważna sprawa, warto wiedzieć, że potrzebne jest do niego specjalne przygotowanie. Niektórzy zaczynają je nawet na kilka lat przed podpisaniem umowy. Dobrą opcją jest budowanie pozytywnej historii kredytowej poprzez zakupy na raty i regularne ich spłacanie. Każda taka spłata odnotowywana jest w raportach BIK, do których dostęp mają banki. W momencie złożenia wniosku bank bada historię potencjalnego kredytobiorcy, dzięki czemu w prosty sposób określa, czy jest to odpowiedni klient.
Zdolność kredytowa – jak wylicza ją bank?
Bank ma swoje sposoby na sprawdzenie, czy przyznanie kredytu konkretnemu klientowi nie będzie wiązało się ze zbyt dużym ryzykiem. To dlatego przeprowadza on dwie analizy:
-
analizę jakościową – weryfikacja rzetelności kredytobiorcy, na którą wpływ ma stan cywilny, status majątkowy, wiek, wykonywany zawód, a także ilość posiadanych dzieci,
-
analizę ilościową – gruntowne sprawdzenie wysokości dochodów i ich źródła. Dodatkowo bank sprawdza nasze zobowiązania i szacuje, czy nadwyżki finansowe są na tyle wysokie, że wystarczą na regularne opłacanie rat.
Warto zaznaczyć, że zdolność kredytowa jest sprawdzana za każdym razem – nawet wtedy, gdy planujemy drobny zakup na raty. Nie ma możliwości udzielenia żadnego finansowania bez sprawdzenia zdolności kredytowej. Nie istnieją żadne limity kwot, do których bank lub inna instytucja finansowa może odpuścić sobie weryfikację. Dlatego chcąc zaciągnąć jakiekolwiek zobowiązanie, warto na starcie zadbać o to, jak widzą nas banki. Dobrym sposobem jest stopniowe budowanie własnej historii kredytowej poprzez zakupy różnych produktów i sprzętów na raty i regularne ich spłacanie. Dzięki temu bank zobaczy informację, że wywiązujemy się z podpisanych umów.
Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.
Źródło:
https://www.totalmoney.pl/artykuly/7609577,kredyty-gotowkowe,pierwszy-kredyt---jak-go-otrzymac,1,1
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj