Warto poczekać do końca kwietnia z planami o założeniu firmy. Przyszli przedsiębiorcy, które tak postąpią będą zwolnione na pół roku z obowiązku płacenia składek na ZUS.

28 marca prezydent Andrzej Duda podpisał nową ustawę Prawo Przedsiębiorców, które jest jednym z elementów  tzw. Konstytucji Biznesu. Jedną z propozycji, która najbardziej interesowała przyszłych przedsiębiorców było wprowadzenie półrocznej karencji w opłacaniu składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dzień podpisania nowego prawa oraz ogłoszenie go w Dzienniku Ustaw w 30 marca oznacza, że zacznie ono obowiązywać od 30 kwietnia. I właśnie do tego dnia warto zaczekać z założeniem firmy.

Przyszły przedsiębiorca, który zarejestruje działalność po tej dacie będzie przez przez sześć miesięcy zwolniony z obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Warto przypomnieć, że do tej pory początkująca firma od pierwszego miesiąca działalności płaciła składki na ZUS. W 2018 roku suma preferencyjnych składek wynosiła 504,66 zł (ze składką zdrowotną a bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego).