Cena prądu uwikłana jest w czynniki polityczne, środowiskowe i rynkowe. Jej wzrost może być w Polsce szczególnie odczuwalny z dwóch względów. Blisko 80% mocy wytwarzamy w oparciu o węgiel, który drożeje. A skoro jest węgiel, to jest i dwutlenek węgla, dokładnie 1 tona na każdą 1 megawatogodzinę wytworzonej energii elektrycznej. Emisja CO2 wymaga odpowiednich certyfikatów, które z miesiąca na miesiąc również drożeją. Kwota na przyszłym rachunku dla Twojej firmy powiązana jest więc, na dobre i na złe, z przyszłością energetyczną Polski.

Kraje członkowskie Unii Europejskiej, ze względu na konieczność redukcji efektu cieplarnianego, objęte są systemem regulacji emisji gazów EuropeanEmissionAllowances (EUA). Każde z zrzeszonych państw otrzymuje ograniczoną liczbę darmowych certyfikatów umożliwiających wypuszczenie do atmosfery określonej ilości dwutlenku węgla. Jedna tona gazu to jeden certyfikat. Niewykorzystane nadwyżki sprzedawane są na giełdzie, zgodnie z zasadami wolnego rynku. Zwiększony popyt na certyfikaty znacznie podwyższa ich cenę. Polska, która ze względu na strukturę swojego rynku energetycznego emituje ogromne ilości CO2, musi kupować dodatkowe certyfikaty. W styczniu 2018 roku certyfikat kosztował 8 euro, w grudniu tego samego roku cena plasowała się już na poziomie 22 euro. Wzrosty cen nie odbijają się jeszcze na kieszeniach odbiorców końcowych energii ze względu na specjalistyczne ustawy, sytuacja nadal nie jest jednak klarowna i perspektywa wzrostu rachunków za prąd dla firm wydaje się bliska. Czy tania energia dla firmy to już mrzonka? Przekonajmy się!

 

Sposoby na tani prąd dla firm

 

W napięciu śledzisz newsy o cenach prądu dla firm? Może to dobry moment, by zastanowić się nad zmianą sprzedawcy energii? Oferty dla firm w tym zakresie są coraz bardziej rozbudowane, zwłaszcza u dużych operatorów energetycznych. Przedsiębiorcy mogą liczyć na gwarancję stałej ceny dzięki ofertom takim jak ENERGIA+ Stała cena od Enei. W przypadku istotnego wzrostu cen za 1 kWh w ciągu najbliższych kilku lat (a o takiej perspektywie mówi się coraz częściej) wszyscy klienci, którzy zawrzą podobną umowę, mogą okazać się prawdziwymi wygranymi.

Proste porównanie cenników wydaje się najprostszym wymiernikiem atrakcyjności ofert sprzedawców energii elektrycznej, ale prawdziwe oszczędności mogą kryć się w różnych wartościach dodanych ofert. Taką wartością jest na przykład, wliczona w kwotę na rachunku, profesjonalna opieka fachowców. W ramach nowoczesnego pakietu ENERGIA+ ProfessionalEnea przeprowadza w firmach audyty energetyczne, zakończone wskazaniem obszarów potencjalnych utrat energii i przekazaniem zaleceń w zakresie optymalizacyjnym.

Praktycznym rozwiązaniem, wybieranym przez coraz więcej firm, jest też pakiet Dual Fuel. Opłata za prąd i gaz na jednym rachunku to nie tylko gwarancja niższych stawek, ale też większa wygoda dla działu rachunkowości.

Jak wygląda zmiana sprzedawcy prądu?

 

Zmiana operatora energetycznego to proces niespodziewanie prosty, biorąc pod uwagę, że większość formalności bierze na siebie nasz nowy sprzedawca prądu. Na taką wygodę możemy liczyć, decydując się na skorzystanie z usług Enei. Szczegóły wszystkich pakietów ofertowych i informacje kontaktowe można znaleźć bez trudu na stronie internetowej operatora.