Inwestowanie w nieruchomości to obszerny temat, który daje wiele możliwości zysku z zainwestowanych w nie pieniędzy. Ten rodzaj inwestycji ma zarówno swoje zalety, jak i wady, poniżej przedstawimy kilka z nich.

Główne zalety inwestycji w nieruchomości:

1. Duży wybór ze względu na rodzaj inwestowania, dostosowany do własnych możliwości. Zainwestować pieniądze możesz w:

  • lokal mieszkalny - jeden z popularniejszych sposobów inwestowania. Zyski z wynajmu zakupionego mieszkania mogą być dodatkowym źródłem dochodów,
  • powierzchnie biurowe - zakup a następnie wynajmowanie ich firmom,
  • mieszkania do remontu - zakup mieszkania, którego cena jest niska z powodu jego złego stanu. Takie mieszkanie po wyremontowaniu sprzedajemy z zyskiem,
  • budowle historyczne - inwestycja w zabytkowe nieruchomości, np.: willa, dworek, itp. Urządzenie wewnątrz takiego budynku atrakcji turystycznej po odrestaurowaniu, to kolejny sposób na dobry dochód,
  • działki budowlane - w tym przypadku kupujemy działkę, czekamy aż jej wartość korzystnie wzrośnie i sprzedajemy ją z zyskiem,
  • zakup ziemi rolnej - podobnie jak z działkami budowlanymi, jednak tutaj możemy również przekształcić ziemię rolną pod budowę i zyskać na zwiększeniu wartości.

2. Zabezpieczenie inwestycji

W przypadku inwestycji w nieruchomości ryzyko utraty zainwestowanych pieniędzy można redukować poprzez wykupienie stosownego ubezpieczenia (np. od naturalnych zagrożeń, takich jak: powodzie, pożary i inne klęski żywiołowe). W razie gdy państwo planuje budowę dróg lub placówek na terenie nieruchomości, właściciel dostaje rekompensatę, która może być korzystniejsza od sprzedaży w warunkach rynkowych.

3. Źródło stałego dochodu

Wynajem mieszkań jest źródłem dodatkowego dochodu, który może być większy lub mniejszy w zależności od tego, jak dużo nieruchomości mamy w swoim posiadaniu. Taki dodatkowy dochód może być zabezpieczeniem na przyszłość dla nas i najbliższych. Szukając okazyjnej inwestycji, która przyniesie późniejsze zyski, warto skorzystać z przetargu mieszkaniowego. Aktualne oferty mieszkań poniżej wartości rynkowej możesz znaleźć chociażby na stronie ListaPrzetargow.pl.

4. Możliwość ingerencji w nieruchomość

Nieruchomość należy do Ciebie, więc masz na nią wpływ, możesz dokonywać zmian, ulepszać, rozbudowywać budynki, remontować, realizować prace, które mają na celu zmaksymalizowanie zysków.

5. Duże zainteresowanie mieszkaniami na wynajem

Aktualnie jest dużo chętnych na wynajem mieszkań, a co za tym idzie zyski z inwestowania w lokale mieszkalne są opłacalne. Znalezienie najemcy na mieszkanie nie powinno sprawić większych problemów, szczególnie jeśli znajduje się ono w dobrej lokalizacji.

6. Możliwość zmniejszenia własnego wkładu finansowego w inwestowanie w nieruchomości poprzez skorzystanie z kredytu

Korzystając ze środków finansowych otrzymanych od banku, inwestujemy w nieruchomość zmniejszając swój wkład własny, zyski z nieruchomości pozwolą nam spłacić kredyt i otrzymywać stały dochód finansowy.

Wady inwestycji w nieruchomości:

  • długi okres oczekiwania na zwrot pieniędzy z inwestycji,
  • konieczność posiadania wysokiego kapitału potrzebnego na inwestycję,
  • możliwość trafienia na niewypłacalnych najemców.

Zdjęcie: Unsplash.com