
| Źródło: Artykuł partnera
Co to jest i jak przebiega lakowanie zębów?

Lakowanie zębów - co to jest?
Lakowanie to zabieg profilaktyczny, który polega na uszczelnieniu zagłębień i bruzd zębowych specjalną substancją na bazie żywic. Procedura ta ma na celu zabezpieczenie szkliwa przed osadzaniem się bakterii, które mogą doprowadzić do powstania próchnicy. Najbardziej narażone na atak drobnoustrojów próchniczotwórczych są zęby trzonowe. Posiadają one pofałdowania i szczeliny, które ułatwiają przeżuwanie pokarmu, ale są również doskonałym siedliskiem dla bakterii.
Lakowanie zębów przeprowadza się najczęściej u dzieci, ale stomatolodzy zalecają je również dorosłym. Zabieg ten wykonuje uprawniony członek zespołu dentystycznego, na przykład higienistka stomatologiczna. Szkoła w Poznaniu dba o to, aby jej absolwenci posiadali niezbędne w tym zawodzie kwalifikacje.
Lakowanie zębów - cena
Lakowanie pierwszych zębów trzonowych jest refundowane do ukończenia przez dziecko 8. roku życia. Później należy za nie zapłacić z własnej kieszeni. W zależności od gabinetu jest to koszt około 60-80 złotych za jeden ząb.
Jak wygląda lakowanie zębów?
Przed przystąpieniem do zabiegu, z zębów należy usunąć osady. Higienistka stomatologiczna wykonuje wówczas profesjonalne czyszczenie przy użyciu specjalnej szczoteczki. Następnie na szkliwo nanosi się preparat w formie żelu, tak zwany wytrawiacz, który umożliwia bardzo dokładne wypełnienie i uszczelnienie bruzd. Po jego wypłukaniu, członek zespołu stomatologicznego nakłada lak na zęby. U dorosłych stosuje się zazwyczaj preparat w naturalnym kolorze szkliwa. Z kolei dzieci mają do wyboru różne barwy laków, na przykład różowy, niebieski, pomarańczowy lub zielony. Dzięki temu wizyta w gabinecie dentystycznym jest dla maluchów o wiele bardziej atrakcyjna. Zabieg kończy się naświetlaniem lampą emitującą światło niebieskie, która utwardza lak.
Czy warto lakować zęby u dzieci i dorosłych?
Wiele osób zastanawia się, czy lakowanie zębów mlecznych ma sens, skoro są one jedynie chwilowym uzębieniem. Stomatolodzy podkreślają jednak, że zabezpieczenie mleczaków przed próchnicą jest ogromnie ważne dla zdrowia stałych zębów. Lakowanie zębów u dorosłych również jest zalecane, ale przeprowadzane rzadziej ze względu na koszty oraz fakt, że stałe zęby bardzo często są już objęte próchnicą.
Kto wykonuje lakowanie zębów?
Podobnie jak inne zabiegi o charakterze profilaktyczno-leczniczym, lakowanie zębów wykonuje wykwalifikowana higienistka stomatologiczna. Uprawnienia niezbędne do pracy w tym zawodzie można zdobyć w szkole policealnej w Poznaniu. W czasie wykładów przyszłe higienistki uczą się m.in. anatomii, fizjologii i patofizjologii narządu żucia, propedeutyki stomatologii, zawodowego języka obcego, a także edukacji i promocji zdrowia. Na zajęciach praktycznych mają one okazję poznać działanie urządzeń, narzędzi oraz aparatów stosowanych w gabinetach dentystycznych. Są to m.in. fotel stomatologiczny z unitem, kamera wewnątrzustna, endometr zintegrowany, myjka utrwadźwiękowa, wstrząsarka czy skaler.
Kierunek higienistka stomatologiczna w szkole w Poznaniu trwa dwa lata i jest całkowicie bezpłatny. Jego absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w publicznych i prywatnych gabinetach dentystycznych, szpitalach, klinikach, poradniach, także w placówkach oświatowych.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj