Nie ma co się oszukiwać, uprawianie jakiegokolwiek sportu wymaga od nas odpowiedniego ubioru. Nie inaczej jest w przypadku kolarstwa, dlatego widząc zarówno profesjonalistów, jak i amatorów tego aktywnego spędzania czasu możemy zauważyć, że ich stroje nieco różnią się od naszych. Dlaczego każdy z nas powinien postawić na dobrą odzież kolarską? Czy zakup bielizny sportowej to dobre rozwiązanie? Czym charakteryzuje się profesjonalna odzież na rowerzystów? Przekonajmy się!

Odzież rowerowa - dlaczego warto na nią postawić?

Obecnie w sklepach kolarskich nie brakuje wszelkiego rodzaju zestawów odzieży rowerowej. Jest to spowodowane między innymi tym, że stroje te nie odpowiadają tylko i wyłącznie za naszą ochronę. Pozwalają nam również zachować idealną temperaturę ciała, a także odprowadzają pot na zewnętrz. Właśnie dlatego tak zwani długodystansowcy nie wyobrażają sobie jazdy bez zestawu kolarskiego, który tworzy kompletną układankę. Nawet tak nieduży element, jakim jest wkładka w spodnie, pozwala nam na komfortową jazdę, która dzięki niej będzie przyjemnością, a nie udręką. Wbrew pozorom element ten jest naprawdę istotny, dlatego wielu profesjonalnych kolarzy bardzo go ceni. Czym jest to spowodowane? W czasie jazdy nasze ciało wykorzystuje trzy punkty podparcia, do których zaliczamy dłonie, stopy oraz pośladki. W związku z tym warto chronić każdy z nich, dzięki czemu nasze treningi będą mogły być dłuższe, a co za tym idzie, bardziej efektywne.

Co warto wiedzieć o górnych elementach kolarskiego ubioru?

Szorty, spodenki, czy też dostosowane dresy to elementy, które zapewniają nam wiele komfortu, a także cyrkulację powietrza. Bardzo istotna w każdym zestawie jest również kobieca, czy też męska bluzka kolarska. Produkty tego typu są niezwykle lekkie, a także bardzo często są wyposażone w elementy odblaskowe, dzięki czemu jazda po zmroku jest znacznie bezpieczniejsza. Nie bez znaczenia są również kieszonki, w których możemy przechować nasze przekąski, telefon, czy też napoje. Prawda jest taka, że nawet najlepsza kobieca bluzka rowerowa nie ochroni nas przed deszczem, dlatego warto również pamiętać o kurtce przeciwdeszczowej. Produkty tego typu pozwalają na wiele komfortu, cieplny bilans, a co najważniejsze, chronią nas przed momentalną zmianą  warunków atmosferycznych.

Jaką bielizną sportową wybrać na start?

Zarówno zawodowcy, jak i amatorzy wykorzystują w czasie jazdy tak zwaną bieliznę termoaktywną. Jest to niezwykle ważny element całego ubioru odpowiadający za odprowadzanie potu w trakcie wysiłku fizycznego. Spora część osób korzysta z bielizny bawełnianej, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż jej wykorzystywanie może doprowadzić do wszelkich otarć na ciele. Nie bez znacznie jest również dobór odpowiednich skarpetek, które jak wszyscy wiemy, chronią nasze stopy. Należy zakupić produkt, który zapewni nam dobrą wentylację, komfort oraz cyrkulację powietrza. Najlepsze propozycje charakteryzują się również antybakteryjnością. 

Jak widać, odzież kolarska charakteryzuje się wieloma zaletami. Dzięki niej możemy liczyć na wiele komfortu, jednak to nie wszystko, gdyż zapewnia ona nam także pożądaną ochronę. Na zdrowiu nie warto oszczędzać, dlatego nawet amatorzy kolarstwa powinni postawić na takie produkty, które z pewnością się im spodobają.