Po leki przeciwbólowe bez recepty sięgamy, kiedy odczuwamy ból zlokalizowany w różnych partiach ciała albo gdy walczymy z infekcją. Choć środki na dolegliwości bólowe są elementem wyposażenia każdej domowej apteczki, nie zawsze znamy zasady ich bezpiecznego stosowania. O czym musimy pamiętać, gdy sięgamy po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty? Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych?

Podstawowe zasady przyjmowania leków przeciwbólowych

Najważniejszymi regułami podczas stosowania leków przeciwbólowych są nieprzekraczanie dozwolonych dawek środków oraz zachowywanie odstępów między przyjmowanymi dawkami. Pamiętając o tych zasadach, uniknie się przedawkowania leczniczych substancji, które może być niebezpieczne dla zdrowia. Aby nie przedawkować określonych składników, nie należy też zażywać kilku leków przeciwbólowych jednocześnie. Zawsze trzeba czytać ulotki i składy preparatów, żeby uniknąć powielenia dawek danej substancji.

Przyjmując leki przeciwbólowe, trzeba popijać je dużą ilością wody. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane spośród tych wyszczególnionych w ulotce, konieczne jest przerwanie stosowania preparatu. Niezbędna może okazać się też konsultacja z lekarzem.

Warto pamiętać, że leki przeciwbólowe bez recepty są przeznaczone do doraźnego stosowania. Oznacza to, że zaleca się po nie sięgać wyłącznie wtedy, gdy występuje ból. Żadnego środka przeciwbólowego nie powinno się przyjmować dłużej niż 5 dni, o ile w ulotce nie zawarto innej informacji.

Nie wszystkie leki przeciwbólowe są odpowiednie dla dzieci

Dzieci poniżej 12. roku życia nie mogą przyjmować aspiryny, czyli kwasu acetylosalicylowego. Jej zażywanie przez najmłodszych nierzadko powoduje wystąpienie niebezpiecznego zespołu Reye’a. Choroba ta prowadzi do patologicznych zmian w mózgu i wątrobie.

Jeżeli u dziecka wystąpi infekcja albo dolegliwości bólowe, lekiem pierwszego wyboru powinien być paracetamol. Jego stosowanie jest bezpieczne nawet w przypadku najmłodszych maluchów. Środek działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Dzieciom powyżej 6 miesiąca życia można podać też  ibuprofen. Poza łagodzeniem bólu i gorączki lek zwalczy również stan zapalny. Dawkowanie leków przeciwbólowych u dzieci zależy od wieku i masy ciała.

Przyjmować leki na czczo czy po jedzeniu?

Zanim przyjmie się określony lek przeciwbólowy, trzeba sprawdzić, czy zaleca się zażywać go przed posiłkiem, w trakcie jedzenia czy po posiłku. Niektórych środków nie można stosować na pusty żołądek, dlatego że istnieje ryzyko uszkodzenia śluzówki tego organu. Po jedzeniu zaleca się przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak ibuprofen. Na czczo można zażywać paracetamol łagodniejszy dla układu pokarmowego.

Czym popijać leki przeciwbólowe?

Środki przyjmowane w celu łagodzenia bólu najlepiej jest popijać niegazowaną wodą. Inne napoje mogą negatywnie wpłynąć na wchłanianie czy działanie leku. Nie zaleca się popijać leków przeciwbólowych sokami, kawą, mlekiem ani mocną herbatą.

Przed zażyciem przeczytaj ulotkę

Do wszystkich leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty zostaje dołączona ulotka dostarczająca wszelkich potrzebnych informacji. Dowiemy się z niej, jak dawkować lek, co stanowi jego substancję czynną, jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego zażywania oraz czy środek może powodować określone skutki uboczne. Przeczytanie ulotki dołączonej do leku pomaga uniknąć niebezpiecznych konsekwencji nieprawidłowego stosowania preparatu.

Interakcje z innymi lekami

Szczególną ostrożność przy stosowaniu leków przeciwbólowych powinni zachować chorujący na przewlekłe choroby takie jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Mogą zdarzać się interakcje z preparatami stosowanymi w leczeniu tych schorzeń, z antybiotykami  aminoglikozydowymi, lekami moczopędnymi czy preparatami zawierającymi sole litu.

Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty pomagają szybko pozbyć się dolegliwości bólowych i poradzić sobie z infekcjami. Warto znać zasady ich bezpiecznego stosowania, aby uniknąć niepożądanych konsekwencji. W razie wątpliwości co do zażywania leków przeciwbólowych, można skonsultować się z farmaceutą albo lekarzem, którzy wyjaśnią problematyczne kwestie.