
| Źródło: Artykuł sponsorowany
Jak zwiększyć efektywność procesu decyzyjnego w organizacji?

Przetwarzanie danych - definicja
Co oznacza przetwarzanie danych? Definicję tego pojęcia znajdziemy w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. i w ustawie polskiego Sejmu z 2018 roku uchwalonej w związku z implementacją przepisów o ochronie danych osobowych (RODO). Zgodnie z tymi dokumentami, przetwarzanie danych oznacza m.in. ich zbieranie, utrwalanie, organizowanie, porządkowanie, przechowywanie i wykorzystywanie.
Każda firma, bez względu na rodzaj i skalę prowadzonej działalności, zajmuje się przetwarzaniem danych. Aby proces ten przebiegał w sposób efektywny, trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach.
Oznacz kluczowe obszary
Liczba kategorii źródeł danych, które przetwarzają nowoczesne przedsiębiorstwa, jest ogromna. W samym obszarze sprzedaży, marketingu, obsługi klienta można wyróżnić minimum kilkanaście zróżnicowanych kategorii źródeł danych.
Aby firma mogła zapewnić pracownikom sprawną komunikację oraz zaoferować klientom najwyższą jakość usług, musi dopełnić wszelkich starań, aby dane były odpowiednio dostępne dla wszystkich pracowników na każdym ze szczebli. Niezbędne jest też wskazanie kluczowych obszarów, w których wprowadzenie dobrych praktyk w zakresie przetwarzania danych jest zdecydowanie najważniejsze.
Przygotuj zestawy danych
Aby podejmowanie decyzji mogło przebiegać sprawnie i w sposób efektywny, należy zadbać o właściwe przetwarzanie danych. W tym celu firma musi zadbać, by było one dokładne, aktualne oraz kompleksowe.
Dane powinny być zbierane w sposób systematyczny i regularny, a także zapewnić wszystkim pracownikom dostęp do analizy. W tym celu należy tworzyć zestawy danych zawierające kluczowe informacje z poszczególnych obszarów przedsiębiorstwa. Mając dostęp do aktualnych zestawów danych poszczególni pracownicy będą mogli podejmować trafniejsze decyzje, a ryzyko popełnienia błędów zostanie znacząco ograniczone.
Twórz wizualizacje
Aby dane można było lepiej zrozumieć i szybciej odczytać, warto zdecydować się na tworzenie wizualizacji. W ten sposób można też zaprezentować związki pomiędzy poszczególnymi danymi, wykrywać trendy i wzorce oraz identyfikować problemy. Wizualizacja danych może przybierać formę wykresów, grafik, tabel i wielu innych.
Podsumowanie
Proces decyzyjny to absolutnie kluczowy element działania każdej organizacji, dlatego niezwykle ważne jest, by funkcjonował on efektywnie. Poprzez oznaczenie kluczowych obszarów, przygotowanie zestawów danych i tworzenie wizualizacji proces ten może zostać znacznie usprawniony. Podjęcie tych działań sprawi, że przedsiębiorstwo będzie mogło podejmować lepsze decyzje w krótszym czasie, co w długotrwałej perspektywie przyczyni się do poprawy jej pozycji względem konkurencyjnych podmiotów.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj