
Ogrzewanie domu gazem ziemnym – dlaczego się opłaca?

Ile kosztuje ogrzewanie gazem ziemnym?
Ceny gazu dla gospodarstw domowych są regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki – oznacza to, że nie mogą się tak po prostu zmieniać, muszą być wcześniej zatwierdzone. To gwarantuje względną stałość wydatków. Obecnie cena gazu ziemnego za m3 waha się między 1,2 zł a 1,3 zł.
Choć ogrzewanie węglowe może na pierwszy rzut oka wydawać się tańsze, to należy pamiętać, że wymaga ono zgromadzenia dużej ilości węgla przed okresem jesienno-zimowym – a więc dużego jednorazowego wydatku. W przypadku ogrzewania gazowego nie ma takiego problemu – płatności regulujemy co miesiąc. Możemy robić to na dwa sposoby – płacąc rachunek za comiesięczne zużycie lub obliczoną z góry zaliczkę. Ten drugi sposób gwarantuje, że wydatki nas nie zaskoczą – co miesiąc będą bardzo podobne.
Ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest koszt instalacji i zakupu kotła gazowego. Jednorazowo jest to z pewnością większy wydatek, warto jednak docenić fakt, że gwarantuje on bezobsługowość oraz… czystość. Poza corocznym przeglądem i zaprogramowaniem pożądanej temperatury nie musimy więc w żaden zaprzątać sobie głowy dokładaniem paliwa czy kontrolą kotła.
Gaz ziemny – ekologiczny sposób na ogrzewanie domu
Ogrzewanie gazem ziemnym to również rozwiązanie bardzo ekologiczne. Przede wszystkim w procesie spalania gazu do atmosfery emitowane jest aż 50% mniej dwutlenku węgla, siarki czy tlenku azotu. Nie powstaje tu również rakotwórczy benzo(a)piren. Co więcej – spalanie gazu nie skutkuje pozostawieniem odpadów w postaci popiołu, a więc nie produkujemy większej ilości śmieci.
Jeśli nie chcemy przyczyniać się do zwiększania się ilości smogu i mamy dość zanieczyszczonego powietrza, którym nie da się oddychać, to zacznijmy zmianę od siebie. Ogrzewanie gazowe to pewność, że dbamy o jakość powietrza nie tylko z myślą o sobie, ale także z myślą o kolejnych pokoleniach.
Jak zacząć ogrzewać swój dom gazem ziemnym?
Ogrzewanie gazem ziemnym brzmi zachęcająco? Po podliczeniu kosztów okazuje się, że to najtańsza opcja na bezobsługowe źródło ogrzewania? Jak więc podłączyć swój dom do sieci grzewczej?
Zacznijmy od wyboru dostawcy gazu ziemnego, który podczas pierwszej rozmowy powinien wskazać, gdzie znajduje się najbliższa sieć gazowa, do której moglibyśmy się podłączyć, odpowiedzieć na wszystkie nurtujące nas pytania i objaśnić, jak wyglądać będzie cały proces włączenia nas do sieci, podłączenia urządzeń i funkcjonowania samego systemu grzewczego. Jeśli postanowimy podpisać umowę, nastąpi etap prac związanych z projektowaniem i budowaniem łącza, dzięki któremu staniemy się częścią sieci. Po finalizacji budowy instalacji, możemy zacząć już korzystać z ogrzewania ziemnego. Bardzo szybko przekonamy się, że nowy sposób ogrzewania domu jest zdecydowanie łatwiejszy, czystszy i bardziej przyjazny dla środowiska.
W Polsce funkcjonuje kilkunastu dostawców gazu ziemnego. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, wybrany przez nas dostawca zajmie się również kalkulacją kosztów miesięcznego i rocznego zużycia gazu ziemnego. Dowiemy się, ile kosztuje ogrzewanie gazem ziemnym zarówno domu o powierzchni 100 m2, jak i 150 m2 czy 200 m2. Oczywiście oprócz powierzchni domu należy wziąć pod uwagę stopień jego izolacji czy liczbę mieszkających w nim osób (jeśli zamierzamy podgrzewać za pomocą gazu wodę).
Wybierając sposób ogrzewania domu, warto wziąć pod uwagę nie tylko sama cenę, ale także komfort korzystania z danej formy ogrzewania czy aspekt ekologiczny. Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw szybko dojdziemy do wniosku, że ogrzewanie gazem ziemnym to najlepszy wybór na przyszłość.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj