Za jedną z najpopularniejszych infekcji układu pokarmowego uznawana jest obecnie grypa żołądkowa. Objawy tej choroby są bardzo uciążliwe - biegunki, wymioty czy nieżyt żołądka - pojawiają się w ciągu 12-72 godzin od kontaktu z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Jakie domowe sposoby na grypę żołądkową są skuteczne? Czy tzw. jelitówka stanowi zagrożenie dla życia najmłodszych pacjentów?

Grypa żołądkowa - przyczyny

Zanim przedstawimy typowe objawy grypy żołądkowej (inaczej wirusowego zapalenia przewodu pokarmowego), warto wspomnieć, jak dochodzi do rozwoju choroby. W przypadku osób dorosłych, infekcję wywołują norowirusy. Natomiast wystąpienie jelitówki u dzieci zwykle ma związek z rynowirusami, które cechują się bardzo wysoką zakażalnością (drobnoustroje łatwo przystosowują się do zmiennych warunków środowiska, mogą przetrwać na zabrudzonych powierzchniach nawet kilka tygodni). Wirusowe zapalenie przewodu pokarmowego najczęściej dotyczy niemowląt i małych dzieci do 5. roku życia. Grypę żołądkową mogą spowodować też inne patogeny - adenowirusy. Do zarażenia grypą żołądkową dochodzi najczęściej drogą kropelkową lub pokarmową (ryzyko zwiększa zbyt rzadkie mycie rąk, bezpośredni kontakt z chorym lub wodą zanieczyszczoną wirusami). 

Grypa żołądkowa - objawy

Jak manifestuje się wirusowe zapalenie przewodu pokarmowego? Główne objawy grypy żołądkowej to:

  • silna, wodnista biegunka utrzymująca się dłużej niż 2 dni,
  • gorączka (jak zbić gorączkę?),
  • bóle brzucha, 
  • nudności i wymioty,
  • brak apetytu (poznaj sposoby na apetyt u dziecka),
  • bóle głowy,
  • ogólne wyczerpanie organizmu.

W przypadku najmłodszych pacjentów grypa żołądkowa objawia się często również apatią, nadmierną sennością - niekiedy występują również stolce zabarwione krwią, a policzki, oczy i brzuch dziecka są zapadnięte (oznacza to, że doszło do odwodnienia organizmu). Jak długo trwa grypa jelitowa? Objawy ostrej fazy jelitówki utrzymują się 1-3 dni, następnie symptomy samoistnie mijają. Choć w przypadku osłabionego organizmu, czas trwania choroby może wydłużyć się nawet do 7-10 dni. W 90% przypadków jelitówka ma łagodny przebieg - konsultacja lekarska jest wskazana w przypadku zachorowania przez małe dzieci, kobiety w ciąży i seniorów, dla których odwodnienie i inne następstwa choroby mogą być szczególnie groźne (np. kwasica, zaburzenia elektrolitowe). 

Jak leczyć grypę żołądkową? Domowe sposoby na grypę żołądkową

Jak złagodzić objawy grypy żołądkowej? Podstawę stanowi dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu - chory powinien przyjmować co najmniej 350 ml płynów po każdym luźnym stolcu (ataku biegunki). Może być to ciepła woda, herbatki ziołowe (działanie przeciwzapalne wykazuje kwiat nagietka, liście szałwii i babki lancetowatej), rozcieńczone soki owocowo-warzywne. W leczeniu grypy jelitowej istotną rolę odgrywa również stosowanie probiotyków i uzupełnienie utraconych podczas biegunki i wymiotów minerałów. Mieszanki pierwiastków są dostępne w każdej aptece. Zdarza się, że niezbędna jest terapia  lekami przeciwbiegunkowymi. Po ostrej fazie choroby można wprowadzić kleiki z ryżu kaszy mannej (gotowane na wodzie), sucharki, bułki pszenne oraz stopniowo wprowadzać do menu gotowane jarzyny i chude mięso. Gdy objawy grypy żołądkowej całkowicie ustąpią, można wrócić do sposobu odżywiania sprzed zachorowania. 

Warto wspomnieć, że w przypadku jelitówki u niemowląt, często konieczna jest hospitalizacja. W ramach profilaktyki warto szczepić dzieci w pierwszych 6. miesiącach życia, aby zapewnić im ochronę przed zakażeniem rotawirusami typu G1, G2, G3, G4, G9.

Podsumowując, za rozwój objawów grypy żołądkowej odpowiadają wirusy - w przypadku dzieci to głównie rotawirusy, a osób dorosłych - norowirusy. Na wirusowe zapalenie przewodu pokarmowego najczęściej chorują dzieci poniżej 5. roku życia. Szczyt zachorowań jest zauważalny późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną. Istotną rolę w walce z infekcją odgrywa odpowiednie nawadnianie organizmu. W przypadku niemowląt i pacjentów z upośledzoną odpornością konieczna może być hospitalizacja.