Może on mieć różne przyczyny i różny przebieg i tak mówimy o kaszlu uporczywym, napadowym, mokrym, suchym itp. W każdym przypadku wskazuje na to, że coś złego dzieje się w naszych drogach oddechowych a niekiedy również pokarmowych. Jak sobie radzić kiedy dokucza kaszel i co można zastosować, aby złagodzić jego przebieg? Kaszel bardzo często towarzyszy infekcjom dolnych dróg oddechowych i niekiedy bywa trudny w leczeniu.

W przypadku niektórych infekcji, kaszel może trwać nawet kilka tygodni. Nigdy nie wolno go bagatelizować i jeśli trwa zbyt długo lub jeśli ma bardzo intensywny lub nietypowy przebieg, zawsze należy skonsultować się z lekarzem, który może zlecić badania specjalistyczne. Należy pamiętać, że kaszel może być objawem bardzo groźnych i niebezpiecznych chorób, stąd należy wykazać szczególną uwagę przy jego pojawieniu się. Kaszel to naturalny odruch obronny organizmu i w każdym przypadku świadczy o tym, że nasz organizm podejmuje działania w walce z czymś, co przeszkadza mu w normalnym funkcjonowaniu.
Kaszel mokry związany jest z odksztuszaniem zalegającej wydzieliny pojawia się najczęściej w środkowej fazie infekcji. Kaszel suchy, zwany również nieproduktywnym, pojawia się zazwyczaj na początku infekcji, kiedy wirusy lub bakterie atakują drogi oddechowe. W każdym przypadku, kaszląc, zmuszamy drogi oddechowe do intensywniejszej pracy, dzieki czemu oczyszczamy je i szybciej wyrzucamy nagromadzone bakterie. Poszukując doraźnej pomocy można wybierać spośród dostępnych środków o działaniu przeciwkaszlowym, w przypadku kaszlu suchego i rozrzedzającym wydzielinę i wykrztuśnych, w przypadku kaszlu mokrego. Zatem, jeśli nie potrafimy odróżnić rodzaju kaszlu, nie powinniśmy stosować na własną rękę syropów, bo niektóre z nich hamują odruch kaszlowy, a inne wzmagają. Zastosowane nieodpowiednio, mogą pogorszyć przebieg choroby. Od tysięcy lat, ludzie musieli radzić sobie z kaszlem, dlatego istnieje wiele naturalnych i wypróbowanych sposobów na jego łagodzenie.

Zioła
Różne rośliny lecznicze wspomagają proces leczenia kaszlu, nawilżają, osłaniają drogi oddechowe, działają wykrztuśnie przeciwzapalnie i napotnie. Trzeba stosować odpowiednie zioła w zależności od rodzaju kaszlu i jego przyczyn. Nie jest to proste, dlatego najlepiej poprosic o poradę fitoterapeutę. Do wyboru mamy zioła jednorodne lub w gotowych mieszankach, należy wtedy szczegółowo zapoznać się z opisem na opakowaniu. Zioła mają jeszcze taką zaletę, że można stosować je również w postaci parówek, działających miejscowo przy chorobach dróg oddechowych. Ponadto, dostępne jest całe spektrum środków i preparatów do ssania i picia na bazie ziół. Wyciąg naturalny z liści Hedera helix.

Siemię lniane
Ugotowane siemie lniane można spożywać kilka razy dziennie w małych ilościach. Ma ono działanie nawilżające i osłaniające. Szczególnie przy kaszlu suchym konieczne jest nawilżanie dróg oddechowych.

Syrop z cebuli
Pokrojoną w plasterki cebulę zalewamy niewielką ilością wody możemy dodać trochę miodu. Mieszankę trzymamy  na bardzo słabym ogniu nie dopuszczając do gotowania tak, aby puściła sok. Syrop ma działanie bakteriobójcze i wykrztuśne, ułatwia usuwanie wydzieliny. Należy jednak zachować ostrożność w dawkowaniu i nie podawać wieczorem, a tym bardziej na noc. Cytryna - naturalna witamina.

Parówka z ziemniaka
Krochmal, przygotowywany na bazie mąki ziemniaczanej znany jest od pokoleń, jako naturalny środek łagodzący wszelkiego rodzaju podrażnienia i stany zapalne skóry. Może on również pomagać na zaatakowane i podrażnione drogi śluzowe, musi się tylko znaleźć we właściwym miejscu. Umytego, nie obranego ziemniaka gotujemy do miękkości. Po wyjęciu z garnka i przekrojeniu wdychamy jego opary. Stosować można przy kaszlu suchym, krtaniowym, napadowym w celu nawilżenia i złagodzenia napadów. Jak poprawić odporność?

Pamiętajmy, aby metodę leczenia i łagodzenia  kaszlu  dostosować do jego rodzaju i przebiegu. W przypadku każdej choroby, która budzi szczególny niepokój, zawsze zasięgnąć porady lekarza.

TrenujZdrowie Ewa Baura
www.info.trenujzdrowie.pl