
Rekordowa liczba milionerów w powiecie ostrowskim

W 2016 roku w Kaliszu było 59 milionerów, w powiecie kaliskim 50 a w ostrowskim aż 99. W porównaniu z 2015 rokiem grono milionerów powiększyło się w 2016 o 50 osób.
Warto zaznaczyć, że jeszcze w 2011 roku w aglomeracji kalisko-ostrowskiej mieliśmy "jedynie 100 Milionerów", teraz jest ich 208.
Dla porównania w całej Wielkopolsce mamy 2163 milionerów, blisko 10 procent stanowią podatnicy powiatu kaliskiego oraz ostrowskiego.
Większość osób, które wykazywały dochody ponad milionowe prowadziły działalność gospodarczą z podatkiem liniowym 19-procentowym podatkiem dochodowym.
Mieszkańcy aglomeracji znajdują się także wysoko w rankingu najbogatszych Polaków.
Na bardzo wysokim 7 miejscu w zestawianiu Forbesa znalazło się małżeństwo Elżbiety i Bogdana Kaczmarków- właścicieli potentata meblowego- COM40 i Correct. Firma ta zatrudnia kilka tysięcy pracowników głównie z powiatu ostrowskiego i kaliskiego. W zeszłorocznym zestawieniu Kaczmarkowie byli dużo "biedniejsi" i w rankingu z 2016 byli dopiero na 28 miejscu.
Małżeństwo zbudowało w Nowych Skalmierzycach rodzinną grupę kapitałową (razem z Krzysztofem Błaszczykiem, szwagrem Bogdana). Firma jest jednym z największych producentów mebli w Polsce.
Najważniejszym odbiorcą materaców i mebli tapicerowanych wytwarzanych w spółkach Com.40 i Correct jest IKEA. Grupa ma również fabrykę mebli w Danville w USA. Ona także produkuje meble i materace przede wszystkim dla szwedzkiego giganta. W Polsce Com40 zatrudnia ponad 2,5 tysiąca pracowników. Przedsiębiorstwo wytwarza około miliona sof rocznie. Grupa stworzyła własną markę meblową – Comforty. Jej meble można kupić w kilku salonach w Polsce. Bogdan Kaczmarek ma poza tym połowę udziałów w spółce Big Star, znanym polskim producencie odzieży dżinsowej, którego sieć sprzedaży w kraju liczy ponad 260 sklepów.
Kolejnym ostrowianinem w zestawieniu jest Paweł Merchewka.
Sam Paweł Marchewka pochodzący z Ostrowa Wielkopolskiego a mieszkający obecnie we Wrocławiu swoją przygodę z wirtualną rozrywką zaczynał od handlu grami komputerowymi. W przeciągu 25 lat stworzył firmę, która jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek informatycznych na świecie.
Jedna z najbardziej znanych pozycji Techlandu, kultowa dziś gra "Dead Island” sprzedała się w nakładzie ponad 8 mln egzemplarzy. W 2012 roku firma znalazła się na 25 miejscu rankingu Develop 100. Od 2013 roku Techland współpracuje z Warner Bros i Interactive Entertainment. Dziś Paweł Marchewka zatrudnia ponad 260 pracowników w biurach w Warszawie, Wrocławiu, Ostrowie Wielkopolskim i w kanadyjskim Vancouver. W zeszłorocznym zestawieniu Paweł Marchewka notowany był na 13 miejscu wśród najbogatszych Polaków.
Dobrze wiedzie się także w biznesie w ościennych powiatach. Na 38 miejscu na liście zadebiutował mieszkaniec Krotoszyna- Tomasz Biernacki. Właściciel sieci sklepów Dino znalazł się na wysokim 38 miejscu w zestawieniu. Na wysokim 71 miejscu jest także małżeństwo z Kalisza. Renata i Tomasz Szukalscy bo o nich mowa to właściciele producenta rolet okiennych Portos. Firmę założyli na początku lat 90. w Kaliszu. Dzięki intensywnym inwestycjom Szukalscy stali się jednym z największych graczy na polskim rynku. Sprzedają rolety, bramy rolowane, żaluzje, moskitiery i systemy sterowania. Udziałowcami rodzinnej spółki są również dzieci Szukalskich – Paulina i Piotr.
O tym, że coraz ciężej utrzymać się w zestawieniu świadczy fakt, że z listy wyleciało 2 mieszkańców naszego regionu.
Jan Kolański z rodziną z Kalisza czyli twórca giełdowej spółki Colian. Majątek zbili na produkcji przypraw, prowadząc w Piątku Małym pod Kaliszem niewielką z początku firmę Ziołopex. Dziś Jan Kolański to właściciel imperium słodyczy, skupiający w swoim ręku marki: Goplana, Jutrzenka, Solidarność, Grześki, Familijne, Jeżyki, Akuku, Appetita, Hellena, Siesta.
Z zestawienia wypadł także mieszkaniec Ostrzeszowa- Marian Dejneka, który jest prezesem Trasko-Inwest. W zeszłorocznym zestawieniu znalazł się na 75 miejscu.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj