W lipcu zwiększy się limit dla transakcji zbliżeniowych kartą Visa bez podawania PIN-u – poinformował tvn24bis.pl. Z 50 zł zostanie zwiększony do 100 zł. To odpowiedź na oczekiwania konsumentów, gdyż płatności zbliżeniowe stają się coraz powszechniejsze.

Zmianę zaplanowano dokładnie na 17 lipca br. O podobne plany portal spytał też Mastercard. "Termin podwyższenia limitu płatności zbliżeniowych bez PIN zależy nie tylko od Mastercard, ale musi być oparty na porozumieniu i gotowości całej branży, w tym banków i agentów rozliczeniowych, obsługujących terminale płatnicze. Wprowadzenie tej zmiany wymaga bowiem odpowiedniego przygotowania infrastruktury technologicznej, aby zapewnić zachowanie dotychczasowego, najwyższego poziomu niezawodności i bezpieczeństwa" – napisano w komunikacie przesłanym tvn24bis.pl.

"Jako Mastercard jesteśmy gotowi do wprowadzenia tej zmiany. W maju 2018 r., jako pierwsi na polskim rynku, otrzymaliśmy zgodę NBP w tym zakresie. Ostatnio opublikowaliśmy też odpowiednie instrukcje i wskazówki dla wydawców kart oraz agentów rozliczeniowych związane z podniesieniem limitu płatności bez PIN z 50 zł do 100 zł" - przypomniała firma.

Mastercard zaznaczył, że po zwiększeniu limitu "konsumenci będą mogli posługiwać się tymi samymi kartami, co do tej pory".

Transakcje zbliżeniowe odbywają się bezstykowo, konieczne jest tylko zbliżenie karty do terminala. Obecnie przy płatnościach poniżej 50 zł nie jest wymagane podanie kodu PIN.

Jak podaje tvn24bis.pl w Polsce rośnie liczba kart zbliżeniowych. Narodowy Bank Polski podał, że na koniec września 2019 roku było ich 36,2 mln. Przełożyło się to na rekordowo wysoki udział w całości rynku kart płatniczych na poziomie 86 proc.

Z danych NBP wynika, że w trzecim kwartale 2019 roku kartami płatniczymi w formie zbliżeniowej w Polsce przeprowadzono 1 mld 241 mln transakcji. W porównaniu do poprzedniego kwartału liczba transakcji wzrosła o 86,5 mln. W trzecim kwartale 2019 roku udział płatności zbliżeniowych w ogólnej liczbie bezgotówkowych płatności kartowych wzrósł do 88,8 proc. z 86,3 proc. kwartał wcześniej.

Łączna wartość bezgotówkowych transakcji zbliżeniowych w trzecim kwartale 2019 roku wyniosła 66,3 mld zł. W porównaniu do kwartału poprzedniego wartość tych transakcji wzrosła o 4,1 mld zł.

info: www.faktykaliskie.pl