W dniu 14 października 2017 r. odbyła się 7. Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce. Atrakcją tegorocznej konferencji było wysłanie krótkofalarskiego balonu stratosferycznego

Już po raz czwarty miejscem spotkania był Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. ARISS czyli Amateur Radio on the International Space Station to międzynarodowa grupa zajmująca się umieszczaniem sprzętu radioamatorskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz organizowaniem szkolnych telekonferencji dla uczniów szkół, z wykorzystaniem tego sprzętu. Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Starosty Ostrowskiego i Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

W tegorocznej konferencji uczestniczyło ok. 90 uczniów, nauczycieli i krótkofalowców oraz innych osób zainteresowanych tematyką ARISS i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zaproszeni prelegenci zaprezentowali 15 prelekcji i prezentacji. Wśród nich obecni byli pracownicy naukowi z Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz Centrum Badań Kosmicznych, a także mentor ARISS Europa.

zdjecie

zdjecie

Wiele emocji i zaciekawienia wywołał star balonu stratosferycznego. Jego podróż była śledzona przez radioamatorów, na podstawie wysyłanej radiowo przez niego telemetrii. Balon osiągnął imponującą wysokość ponad 36 km.  Podczas jednej z prezentacji można było się dowiedzieć, jak taką misję stratosferyczną zorganizować u siebie w szkole w celu przeprowadzenia eksperymentów uczniowskich w wyższych warstwach atmosfery.
Jak się okazało, informacja o konferencji ARISS w Polsce dotarła nawet na stację kosmiczną. Włoski astronauta Paolo Nespoli połączył się ze stacją naziemną i przekazał pozdrowienia i kilka słów dla uczestników spotkania w Ostrowie Wielkopolskim. Połączenie odbyło się z wykorzystaniem amatorskiego sprzętu do przekazu telewizji cyfrowej (HamTV).