Płytki ceramiczne są cenionym materiałem wykończeniowym, ponieważ ze względu na swoje cechy fizyczne mogą być wykorzystywane w każdym pomieszczeniu. Prezentują się genialnie zarówno na podłodze, jak i na ścianie. Jakie płytki wybrać, aby w kolejnym sezonie nie przestały być modne?

Rodzaje płytek – bogaty asortyment

Płytki ceramiczne znajdują zastosowanie w wielu pomieszczeniach na podłogach i ścianach. Charakteryzują się różnymi właściwościami pod względem estetyki, ale również wytrzymałości. Matowe płytki nieszkliwione cieszą się popularnością od wielu lat, ale duże zainteresowanie wzbudzają także płytki szkliwione charakteryzujące się delikatnym połyskiem. Światło najintensywniej odbijają ceramiczne płytki polerowane, które zapewniają efekt lustrzanej tafli. Należy jedynie pamiętać, że szkliwienie i polerowanie powoduje, że płytki stają się bardziej śliskie, dlatego nie poleca się ich układania jako podłogi w miejscach o intensywnym natężeniu ruchu. Wśród dostępnego asortymentu warto przyjrzeć się również płytkom angobowanym, które charakteryzują się matową powierzchnią. Bez względu na rodzaj płytek producenci oferują bogactwo kolorów i wzorów. Płytki ceramiczne można wykorzystać w  rozmaitych stylach aranżacyjnych.

 

Wielkość płytek – czy metraż pomieszczenia ma znaczenie?

Dostępne są płytki różnej wielkości – od niewielkich mozaikowych, po wielkoformatowe. W przeszłości dominowało przekonanie, że w mniej przestronnych pomieszczeniach powinny być wykorzystywane płytki w mniejszych rozmiarach. Tymczasem nawet nieduża łazienka lub kuchnia może sprawiać wrażenie bardziej przestronnej, jeżeli zdecydujemy się na duże płytki, pomiędzy którymi łączenia są niemal niewidoczne. Oczywiście należy uwzględnić, czy efekt faktycznie będzie dobry, i czy łatwo można dopasować płytki lub je dociąć w razie konieczności. Z kolei w pomieszczeniach o dużym metrażu wcale nie muszą być stosowane wyłącznie wielkoformatowe płytki ceramiczne. Mniejsze rozmiary także pozwalają na uzyskanie interesujących rezultatów, a wykorzystanie płytek mozaikowych pozwoli na stworzenie niesamowitych wnętrz w stylu orientalnym.

 

Rola płytek w aranżacji wnętrza

Płytki ceramiczne niezależnie od tego, czy są umieszczane na podłodze czy ścianie stanowią tło dla pozostałych elementów wystroju, dlatego ich wybór nie może być przypadkowy.  Jeżeli decydujemy się na aranżację w stylu prowansalskim lub vintage, wiadomo, że najlepszą propozycją będą płytki imitujące drewno i to najlepiej postarzane. Styl orientalny to z kolei wspomniane mozaiki i wyrazista kolorystyka. Na stronie www.paste-group.pl dostępne są liczne propozycje płytek ceramicznych, które można dopasować do preferowanego charakteru wnętrza.

 

Kolorystyka i wzory zawsze na czasie

Beże, brązy i szarości służą za idealne tło do każdego pomieszczenia. Imitacje drewna, kamienia i betonu są niezmiennie popularne ze względu na swój naturalny charakter. Warto wybrać płytki o uniwersalnej barwie, ponieważ komponują się z wieloma kolorami i wystarczy zmienić dodatki, aby uzyskać nowy styl aranżacji.