
Okna wysokiej jakości – czyli jakie?

Okna wysokiej jakości powinny charakteryzować się, przede wszystkim, dobrymi parametrami użytkowymi – zwłaszcza wartością współczynnika przenikania ciepła oraz izolacji akustycznej. Istotne są też ich estetyka, jakość okuć, grubość profilu, dodatkowe wyposażenie, technologie zastosowane podczas produkcji oraz odpowiednie dobranie okien do przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń.
Wbrew pozorom, mniejsze znaczenie ma materiał, z jakiego okna zostaną wykonane. Jeśli tylko materiały zostaną poddane właściwej obróbce i odpowiednio zabezpieczone (dotyczy to zwłaszcza drewna: tu ważna będzie chociażby jakość użytych impregnatów) to i okna plastikowe, i aluminiowe czy drewniane, mogą być produktami wysokiej jakości.
Jakie parametry powinny mieć okna wysokiej jakości?
Kluczowym parametrem okiennym jest współczynnik przenikania ciepła (Uw) – informujący o tym, jaką termoizolację zapewniają okna. Warto pamiętać, że trzeba szukać okien o możliwie niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła. Im niższa wartość Uw – tym mniejsze straty ciepła z ogrzewanego pomieszczenia przez okno.
Obecnie maksymalna dopuszczalna wartość Uw to 1,1 W/(m2K). Okna posiadający taki współczynnik trudno jednak uznać za produkty premium. Warto podkreślić że już od stycznia 2021 okna powinny posiadać współczynnik przenikania ciepła o wartości maksymalnie 0,9 W/(m2K). Okna dobrej jakości nie powinny więc mieć raczej wartości Uw większej niż 0,9 W/(m2K). Takie można znaleźć w ofercie firm, produkujących okna wysokiej jakości – na przykład marki DAKO – ich seria okien DPQ-82 thermoSecure posiada znakomitą wartość Uw. Wynik dla okna o referencyjnym wymiarze uzyskał wartość Uw na poziomie 0,66 W/(m2K).
Ponadto, dobrze zwrócić uwagę także na współczynnik izolacji akustycznej – Rw. Wskazuje on, na ile skutecznie okna będą zatrzymywały dźwięki, dobiegające z zewnątrz. W tym przypadku im wyższa wartość współczynnika, tym lepiej. Uwagę na ten parametr powinny zwrócić w szczególności osoby, które mieszkają w hałaśliwej okolicy bądź wybierają okna do sypialni czy pokoju dziecięcego.
Wyposażenie i dopasowanie okna do potrzeb
W dużej mierze o jakości okien i o tym, jak dobrze będą pełniły swoją rolę, decyduje ich wyposażenie i to, czy zostały odpowiednio dobrane do konkretnego budynku i do potrzeb domowników. Szczególnie ważne są okucia oraz pakiet szybowy. Po części to od ich jakości zależy żywotność okna, jego szczelność oraz to, na ile trudne będzie do sforsowania. Pakiet szybowy wysokiej jakości powinien mieć przynajmniej trzy szyby (dwie komory), być wypełniony gazem szlachetnym oraz być wyposażony w ciepłą ramkę. W ramach dodatkowego wyposażenia przydatne mogą być również zabezpieczenia antywłamaniowe (zwłaszcza na parterze) oraz specjalne wkładki i uszczelki, poprawiające termoizolację.
Wreszcie – dobrze pamiętać, że trudno mówić o jednym modelu „najlepszego okna”. Najlepsze okno to zawsze takie, które najlepiej odpowiada na potrzeby w konkretnym przypadku. Oznacza to między innymi dopasowanie estetyczne okien do bryły budynku, dobranie parametrów i rozmiaru okien do przeznaczenia pomieszczeń. Na przykład okno do sypialni, położonej na parterze bloku, usytuowanego w hałaśliwej okolicy, powinno mieć przede wszystkim dobry współczynnik izolacji akustycznej. Warto także zadbać o to, aby potencjalny włamywacz nie mógł go łatwo sforsować.
Okna wysokiej jakości, robione na zamówienie, są zazwyczaj estetyczne, trwałe, wygodne w użytkowaniu i najlepiej dostosowane do potrzeb domowników. Ze względu na to, że stolarka okienna na ogół ma służyć przez całe lata, a od jej jakości zależy po części domowy komfort, warto tutaj zainwestować.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj