Ludzie od niepamiętnych czasów poszukiwali sposobów na poprawę funkcjonowania swoich organizmów. Bardzo dawno temu dostrzeżono, że poprzez ruchowe usprawnianie ciała można poprawić swój stan zdrowia i zahamować procesy starzenia. Pięć ćwiczeń tybetańskich zwanych również rytuałami tybetańskimi zastało rozpropagowane przez Petera Kelder’a autora książki „Źródło wiecznej młodości” Opisał on historię emerytowanego pułkownika armii brytyjskiej, który podróżował po Tybecie w poszukiwaniu źródła wiecznej młodości.

Rytuały są proste do wykonania, nie wymagają żadnych przyrządów i szczególnych warunków otoczenia. Może je wykonywać każdy bez względu na wiek i aktualną sprawność fizyczną. Kluczem do uzyskania skuteczności ich działania jest poprawność wykonywania poszczególnych ćwiczeń i systematyczność. ( Prowadź swój dziennik treningowy ) Najlepiej zacząć ich wykonywanie od trzech powtórzeń każdego ćwiczenia jeden raz dziennie. Następnie w każdym kolejnym tygodniu dodawać po dwa powtórzenia w danym ćwiczeniu dochodząc aż do 21. Określa się tę ilość jako optymalną i nie jest konieczne wykonywanie większej ilości powtórzeń danego ćwiczenia. Najlepiej ćwiczyć rano, po porannej toalecie, ale przed śniadaniem tak, aby nic nie przeszkadzało w wykonywaniu ćwiczeń. ( Poznaj właściwości dietetyczne dyni ) Jeśli chodzi o moje doświadczenia, to rytuały praktykuję codziennie już od kilku lat i polecam je wszystkim swoim przyjaciołom i znajomym. Wszyscy, którzy solidnie przystąpili do tych ćwiczeń widzą i czują ich pozytywny wpływ na swoje organizmy. Dowiedziałem się o nich od dobrego kolegi, który już od kilkunastu lat, systematycznie wygina swoje ciało w rytm rytuałów tybetańskich. Byłem pod wrażeniem jego wigoru i doskonałej kondycji fizycznej pomimo tego, że nie był sportowcem. Okazało się, że zawdzięcza to wszystko tym niepozornym ćwiczeniom, ale podkreślił, że ćwiczy bardzo systematycznie, niekiedy nawet dwa razy w ciągu dnia. ( Przygotuj się do sezonu narciarskiego )
Rytuały normalizują przepływ energii przez ciało, stymulują gruczoły dokrewne, doskonale pobudzają do działania, ale jednocześnie uspokajają nerwowo. Są świetnymi ćwiczeniami na usprawnianie ruchomości kręgosłupa, stawów barkowych i biodrowych, a także wzmocnienie wielu kluczowych mięśni. W Internecie znajdziecie również wiele wypowiedzi osób, którym rytuały skutecznie pomogły nawet w przewlekłych dolegliwościach i schorzeniach. ( Zdrowie w filiżance białej herbaty )
Najlepiej wykonywać rytuały pod gołym niebem, bez względu na porę roku i pogodę, poprawi to jednocześnie poziom zahartowania organizmu. Jeśli ćwiczenia będą wykonywane w zamkniętym pomieszczeniu to warto otworzyć okno, aby zwiększyć dopływ świeżego powietrza. Podłoże może być dowolne, ale wygodniej jest rozłożyć sobie niezbyt miękką i antypoślizgową matę np. taką jak do yogi lub fitnesu. Rytuały należy wykonywać z pełną koncentracją i zaangażowaniem.

Ćwiczenie 1
Wirowanie ma za zadanie pobudzić odpowiedni przepływ energii w naszym organizmie. Wyraźnie różni się od pozostałych ćwiczeń i odmiennie od nich działa na organizm. Stań prosto i wyciągnij ramiona na boki, dłonie odwrócone stroną grzbietową w górę. Spoglądając na prawą rękę wykonuj obroty zgodne z ruchem wskazówek zegara, wokół własnej osi. Oddychaj powoli i głęboko. Po zatrzymaniu się, skoncentruj wzrok na kciukach złożonych dłoni, aż do całkowitego powrotu poczucia równowagi.

Ćwiczenie 2
Leżąc na plecach na równym i twardym podłożu, jednostajnym, powolnym i płynnym ruchem, jednocześnie unieś do pionu, wyprostowane nogi i głowę, przyciągając brodę do górnej części klatki piersiowej. Ręce wzdłuż tułowia przylegają całą powierzchnią do podłoża. Powróć do leżenia na plecach, rozluźniając ciało. Głęboki i jednostajny wdech podczas unoszenia, a wydech podczas opuszczania nóg i głowy. Ćwiczenie to pobudza nerki, narządy układu trawienia i gruczoły płciowe. Pozytywnie oddziałuje na krążenie i oddychanie, wzmacnia brzuch i szyję.

Ćwiczenie 3
W klęku, stopy oparte zgiętymi palcami o podłoże, nogi rozstawione na szerokość bioder. Dłonie ułożone pod pośladkami. Wykonaj skłon i przyciągnij brodę do klatki piersiowej z jednoczesnym przeniesieniem barków w przód, w tym położeniu wykonaj wydech. Przechyl ciało maksymalnie w tył napinając mięśnie czworogłowe uda i odchyl głowę do tyłu wykonując wdech. Ćwiczenie to stymuluje nadnercza, tarczycę, nerki, wszystkie narządy układu trawienia oraz narządy i gruczoły płciowe. Wzmacnia i uelastycznia brzuch i uda, mobilizuje przeponę, pogłębia oddychanie, usuwa napięcia z dolnej części kręgosłupa i karku.

Ćwiczenie 4
Zaczynając z siadu prostego, podpierając się na rękach, unieś biodra w górę aż do całkowitego wyprostu tułowia, głowa maksymalnie odchylona do tyłu. Stopy i dłonie oparte całą powierzchnią o podłoże. Powrót do siadu, ale staraj się utrzymywać biodra centymetr nad podłożem, w tym czasie przyciągnij brodę do klatki piersiowej. Wykonuj głęboki wdech podczas unoszenia bioder, a wydech podczas opuszczania. Rytuał ten pobudza tarczycę, układ trawienny, narządy i gruczoły płciowe, układ limfatyczny i krążeniowy. Uelastycznia i wzmacnia mięsnie brzucha, poprawia ruchomości w stawach barkowych i poprawia siłę ramion, pośladków i ud.

Ćwiczenie 5
W podporze przodem unieś biodra maksymalnie w górę, dłonie oparte całą powierzchnią o podłoże, a ręce wyprostowane. Podczas wykonywania tego ruchu wykonuj wdech. W szczytowym położeniu bioder opieramy się nadal na palcach stóp, ale pięty maksymalnie wyeksponowane w tył, naciągając tył całych nóg. Tułów w tej pozycji powinien wyprostować się całkowicie, a brodę staraj się dociągnąć do klatki piersiowej. Obniżaj biodra w dół zachowując wyprostowane ręce i nogi, jednocześnie wykonując wydech. W końcowym położeniu biodra powinny znaleźć się kilka centymetrów nad podłożem, a głowa i tyłów maksymalnie odchylone w tył. Ćwiczenie to pobudza tarczycę, nerki i nadnercza, wszystkie narządy układu trawiennego i gruczoły płciowe. Poprawia krążenie i pracę układu limfatycznego, korzystnie wpływa na układ odpornościowy i stymuluje głębokie oddychanie. Wzmacnia i uelastycznia mięśnie brzucha, mięsień sercowy i przeponę, a także mięsnie nóg i rąk. Świetnie uelastycznia kręgosłup i znosi objawy bólowe wszystkich jego odcinków.
Po zakończeniu wszystkich rytuałów połóż się na plecach, i odpocznij kilka minut, starając się w tym czasie rozluźnić całe ciało i uspokoić oddychanie i przyspieszone bicie serca. Podnoś się do pozycji pionowej powoli.

TrenujZdrowie Jacek Baura