Ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała nie są formą treningu idealnego dla wszystkich, ale posiadają wiele zalet, dzięki którym warto włączyć je do stałego repertuaru uprawianych form ruchu.

Do podbudowania fundamentów teoretycznych na temat ćwiczeń kalistenicznych, szczególnie polecam takie pozycje jak: “Trening siłowy bez sprzętu” autorstwa Olivier Lafay, “Skazany na trening” Paul Wade oraz szereg książek Pavla Tsatsouline, z których na szczególną uwagę zasługuje „Nagi wojownik”. Na własnej skórze (a dokładniej na mięśniach ;-) przekonałem się o działaniu tego typu ćwiczeń, bo od dziesięcioleci niektóre z nich znajdują się w stałym repertuarze mojego treningu i chciałbym podzielić się pewnymi spostrzeżeniami. Wystrzegaj się tych błędów treningowych

Zalety:
nie wymaga żadnych sprzętów i przyrządów, ani też specjalnego rodzaju stroju i obuwia,
można go wykonywać dosłownie wszędzie, w domu, w ogrodzie, na podwórku i nie wymaga szczególnego rodzaju podłoża, Jak ochronić swoje stawy kolanowe i biodrowe można ćwiczyć na świeżym powietrzu i jeśli trening odbywa się z dala od źródeł spalin i zanieczyszczeń dodatkowo podnosi to jego walory zdrowotne, Hartowanie ruchem dobrze spełnia swoją rolę jako tzw. starter, czyli forma treningu dla osób zaczynających trenowanie, oczywiście przy założeniu że wszystkie ćwiczenia wykonywane są poprawnie technicznie, wiele z ćwiczeń pozwala na wzmacnianie gorsetu mięśniowego tułowia stabilizującego kręgosłup, Jak zadbać o swój kręgosłup ze względu na dużą ilość złożonych ćwiczeń wielo-stawowych, skutecznie poprawia koordynacje mięśniowo ruchową, świetnie nadaje się do rozwoju wytrzymałości siłowej, również dla zaawansowanych trenujących, może stanowić wtedy ważny element określonego cyklu treningowego, ćwiczenia kalisteniczne doskonale nadają się do poprawiania siły i wydolności dla niektórych dyscyplin sportowych np. dobrze komponują się ze sztukami walki, grami zespołowymi, wspinaczką skałkową i innymi, buduje siłę funkcjonalną, czyli taką, która ma częste zastosowanie w życiu codziennym, Poznaj zalety treningu funkcjonalnego skłania do zachowania „szczupłej” sylwetki i ograniczonej wagi ciała, bo przy zbyt dużej masie niektóre ćwiczenia stają się trudne do zrobienia, Jabłka pomagają w odchudzaniu cechuje go nieograniczona różnorodność ćwiczeń, które mogą być wykonywane w różnych formach i wariantach i z odmienną intensywnością.

Tak jak każdy rodzaj treningu ma również wady:
jest mniej skuteczny od treningów ze sztangą, hantlami, sztangielkami, kettlebells' ów, jeśli chodzi o budowanie masy mięśniowej, nie daje tak dużej możliwości izolowania określonych mięśni, jaką dają wszelkiego rodzaju maszyny i urządzenia, przy nieodpowiednim przygotowaniu zarówno fizycznym jak i związanym z wiedzą o treningu, niektóre ćwiczenia mogą być niebezpieczne np. dla stawów i całego związanego z nimi aparatu ruchowego. Bardzo niebezpieczne mogą okazać się na przykład przysiady na jednej nodze czy podciągnięcia na jednej ręce, jeśli wykonujący je nie ma odpowiednio wzmocnionego aparatu ruchu, wzmocnionych mięśni z rozwiniętymi w nich konkretnymi włóknami, odpowiednią ilością naczyń krwionośnych mogących poradzić sobie z odżywianiem mięśni i usuwaniem toksyn metabolicznych, odpowiednio wzmocnionych ścięgien i więzadeł a także wyrobionej ruchomości w stawach. Moja zasada jest taka: Zaczynaj przysiady na jednej nodze dopiero wtedy, kiedy jesteś w stanie bez problemów wykonać 100 pełnych przysiadów obunóż, zacznij trenować podciąganie na jednej ręce dopiero wtedy, kiedy bez problemów podciągniesz się 20 razy oburącz, w niewystarczającym stopniu kształtuje niektóre z cech motorycznych, dlatego jeśli zależy nam na wszechstronnym rozwoju, powinien być uzupełniany o inne formy ruchu. Poznaj zalety treningu  gólnorozwojowego.