
Sankcja kredytu darmowego a zachowanie konsumentów

Sankcja kredytu darmowego — co to jest?
O normatywnej podstawie prawnej sankcji kredytu darmowego możemy przeczytać w ustawie o kredycie konsumenckim. Według litery prawa w przypadku naruszenia umowy kredytowej przez kredytodawcę konsument ma prawo zwrócić taki kredyt i to bez spłacania odsetek oraz innych kosztów kredytu. Dzieje się tak po złożeniu przez kredytobiorcę stosownego pisemnego oświadczenia.
Sankcja kredytu darmowego oznacza, że kredytobiorca musi spłacić kredytodawcy jedynie pożyczony kapitał — bez dodatkowych kosztów. Bank lub inna instytucja finansowa, która udziela pożyczki i dopuszcza się naruszeń wobec osób fizycznych (nieprowadzących działalności gospodarczej), nie może czerpać z tego żadnych korzyści.
Sankcja kredytu darmowego — jak to działa?
Sankcja darmowego kredytu znajduje zastosowanie w jasno określonych sytuacjach. Dzieje się tak na przykład, gdy:
- bank lub instytucja finansowa, która udziela pożyczki, zawiera umowę kredytową bez zachowania aktu notarialnego lub formy pisemnej,
- w umowie kredytu konsumenckiego nie określono rodzaju kredytu, terminu spłaty, całkowitej kwoty kredytu i sposobu jego spłaty, kosztów oprocentowania i innych kosztów związanych z kredytem,
- bank nie przestrzegał zasad określonych w umowie,
- bank przekroczył poziom odsetek przewidziany za zwłokę w spłacie kredytu.
Należy mieć świadomość, że sytuacja każdego kredytobiorcy może być inna. Dlatego też w razie pytań, problemów lub wątpliwości zaleca się konsultację z wyspecjalizowaną kancelarią prawną.
Sankcja kredytu darmowego — kogo to dotyczy?
Jeśli kredytobiorca prawidłowo zastosuje sankcję kredytu darmowego, to w praktyce oddaje bankowi lub instytucji pozabankowej wyłącznie pożyczony kapitał.
Możliwość skorzystania z SKD dotyczy umów kredytowych, które nie spełniają wymagań określonych w art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim. Najczęstszym naruszeniem tych warunków jest nieprawidłowe przedstawienie całkowitego kosztu kredytu oraz całkowitej kwoty kredytu, zwłaszcza jeśli chodzi o naliczanie odsetek od kosztów związanych z kredytem, takich jak prowizje czy ubezpieczenia.
Prawo do skorzystania z SKD obejmuje tylko kredyty konsumenckie, które są w trakcie spłaty lub zostały rozliczone nie dłużej niż 12 miesięcy temu. Warto zaznaczyć, że data rozliczenia kredytu nie zawsze jest tożsama z datą jego całkowitej spłaty. W niektórych przypadkach bank może nieprawidłowo rozliczyć koszty umowy w dniu spłaty kredytu, dlatego okres 12 miesięcy liczony jest od dnia właściwego rozliczenia.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj