
5 sposobów na poprawę wymowy w języku angielskim

Sposób 1: Znajdź wykwalifikowanego korepetytora
Współpraca z korepetytorem, który potrafi wtajemniczyć ucznia w arkana wymowy angielskiej, to dobry sposób na naukę. Dobry nauczyciel od razu zwraca uwagę na powtarzające się błędy i automatycznie koryguje je. W ten sposób uczeń szybko dowiaduje się, które wyrazy wymawia źle i może dzięki temu sprawniej poprawiać wymowę.
Wykwalifikowanych korepetytorów i native speakerów języka angielskiego można znaleźć na portalu BUKI.org.pl. Prowadzą oni zajęcia osobiście lub online, wedle preferencji uczniów. Przed zajęciami indywidualnymi z korepetytorami BUKI warto podkreślić, że chce się ćwiczyć wymowę. Dzięki temu nauczyciel dostosuje odpowiedni program nauczania, oparty na konwersacjach i ćwiczeniach wymowy.
Sposób 2: Oglądaj filmy z napisami angielskimi
Oglądanie anglojęzycznego kina z angielskimi napisami to świetny sposób na poznanie poprawnej wymowy. Nie dość, że słyszymy, jak wypowiada się dane wyrazy, to jeszcze widzimy ich zapis na ekranie.
Na pierwszy raz wystarczy włączyć film, który dobrze znasz i pamiętasz. Wtedy nie musisz skupiać się na fabule, lecz wsłuchiwać się w dialogi i czytać napisy. Wartość dodana: przy okazji uczymy się angielskiej ortografii!
Sposób 3: Jak najwięcej rozmawiaj po angielsku
Nie musisz czuć się na siłach, by poruszać w języku angielskim zagadnienia egzystencjonalne i filozoficzne. Wystarczy, że ze swoimi znajomymi zaczniesz częściej mówić po angielsku. Nawet na najbardziej prozaiczne tematy. Dzięki temu wszyscy będziecie mogli skorzystać ze wspólnej nauki wymowy.
Warto pamiętać, że poziom znajomości języka obcego jest wśród ludzi różny. Dlatego też bardzo często można wymieniać się spostrzeżeniami dotyczącymi wymowy, nowych słówek, a nawet użycia gramatyki.
Sposób 4: Słuchanie muzyki, podcastów, ebooków po angielsku
Ta metoda nauki wymowy przypomina trochę technikę, o której mowa była w drugim punkcie naszej listy. Z tą różnicą, że podczas słuchania muzyki, podcastów czy ebooków po angielsku, skupiamy się głównie na słowach. Nie rozprasza nas wówczas obraz, co wpływa na większą koncentrację na wymowie.
Pamiętaj tylko, że język angielski ma dziesiątki różnych akcentów – szukaj tych, które pozwalają na najlepsze zrozumienie tekstu mówionego. Na początek najlepiej celować w język, którym posługują się na co dzień spikerzy wiadomości czy publicyści. Idąc tym tropem, słuchanie radia po angielsku też może okazać się przydatne.
Sposób 5: Stwórz wokół siebie anglojęzyczny świat
Najlepsza metoda nauki jakiegokolwiek języka to odcięcie się od mowy ojczystej i pełne skupienie na języku obcym. Najskuteczniejszym wyjściem byłaby tutaj emigracja do kraju anglojęzycznego. Nie musisz jednak decydować się na tak drastyczny krok. Wystarczy, że w pewien sposób „otoczysz się” językiem angielskim w życiu codziennym. Jeśli to możliwe, staraj się jak najwięcej słuchać, czytać i mówić po angielsku.
Nauka obcej mowy to przecież nie tylko poprawna wymowa, ale również słówka, zwroty, gramatyka i stylistyka. Tworząc wokół siebie swój mały anglojęzyczny świat będziesz w stanie czerpać korzyści ze wszystkich elementów nauki języka obcego. Wykorzystaj do tego nasze poprzednie sposoby i niech to będzie najlepsza wskazówka, która zmotywuje Cię do nauki angielskiego.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj