
| Źródło: po
Wspomnienie dyrektora Jacka Skiby

Kim był?
W piątek 16 lutego 2018 roku odszedł od nas śp. Jacek Skiba długoletni Dyrektor Szkoły, wrażliwy człowiek, wspaniały polonista, instruktor harcerski, opiekun młodzieży I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Kompałły i Wojciecha Lipskiego. Jego śmierć stanowi niepowetowaną stratę nie tylko dla rodziny i dla środowiska pedagogów, ale również dla mieszkańców naszej Małej Ojczyzny. Zawodowo związany z oświatą poświęcił jej całe życie, dzieląc pasję do pracy z talentem wychowawczym i instruktorskim w szeregach ZHP. Był przedstawicielem zanikającej generacji, która przywiązywała znaczenie do wychowania przez przykład. Przykład osobistego działania w szkole, w środowisku harcerskim a nade wszystko w postawie moralnej ukazywanej podczas wykonywania licznych obowiązków.
Początki w edukacji
Jacek Kazimierz Skiba urodził się w Mikstacie 28 grudnia 1941 roku, jako syn Franciszka i Pelagii z domu Grzesiak. Tragiczne skutki wojen nie omijały najbliższych. Jego stryj Stanisław Grzesiak zginął w bitwie pod Verdun, kuzyn matki – Seweryn Grzesiak został zamordowany w Katyniu. Edukacyjna ścieżka Jacka Skiby prowadziła od matury w I Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim w 1959 roku, poprzez naukę w Studium Nauczycielskim w Kaliszu (1960 – 62) na studia na Wydziale Filologiczno – Historycznym w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, gdzie w 1972 roku uzyskał tytuł magistra filologii polskiej. Zdobyte kwalifikacje pogłębiał poprzez udział w licznych formach doskonalenia zawodowego m.in. w 1984 roku ukończył studia podyplomowe – Organizacja i Zarządzanie Oświatą, w 1989 roku uzyskał drugi stopień specjalizacji zawodowej w zakresie zarządzania i w 2001 roku awansował na stopień nauczyciela dyplomowanego. Równocześnie uczestniczył jako słuchacz kursów specjalistycznych dot. oceniania w nowej szkole, wdrażania technologii informacyjnej w zarządzaniu i usprawnianiu pracy szkoły.
Po szczeblach kariery w górę
Obowiązki męża i ojca łączył z pracą zawodową i społeczną jako instruktor ZHP. Organizował obozy wędrowne i stacjonarne oraz kursy. Zawód nauczyciela polonisty wykonywał od roku 1962 w Szkole Podstawowej w Jarocinie, a następnie w latach 1963-67 w S.P. nr 9 w Ostrowie Wielkopolskim. W latach 1967-1968 był komendantem Komendy Hufca ZHP w Ostrowie Wielkopolskim i organizował formy aktywnego wypoczynku dla młodzieży. Powrócił do zawodu nauczyciela w latach 1967-1972 w Technikum Leśnym w Mojej Woli. Osiągnięte stopnie specjalizacji i doskonalenie zawodowe zaowocowały awansem. Kolejno na stanowiska: dyrektora Gminnej Dyrekcji Szkół w Sieroszewicach (1972-1979), wicedyrektora S. P. nr 10 w Ostrowie Wielkopolskim (1979-1980), zastępcy, a następnie Inspektora Wydziału Oświaty i Wychowania w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim (1980-1990) i dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim (1990-2007).
Co osiągnął prowadząc liceum?
To właśnie liceum, obok ukochanego harcerstwa, poświęcił się najwięcej. Przyczynił się do utrzymania wysokiego poziomu nauczania, któremu towarzyszył proces wychowania i szanowania tradycji. W latach 1992-1994 zainicjował, a następnie doprowadził do odnowienia i przywrócenia historycznej polichromii w auli szkolnej. Odrestaurowano dzięki Jego staraniom medaliony wybitnych Polaków i odtworzono zabytkowy witraż. W 1995 roku liceum uzyskało decyzją Kuratorium Oświaty, w uznaniu osiągnięć i dorobku, prawo posiadania nowego sztandaru, który ufundowano na jubileusz 150-lecia placówki, włącznie z nadaniem imienia obecnych patronów – założycieli. Szkoła otrzymała wyróżnienie Ministra Edukacji Narodowej – Medal Komisji Edukacji Narodowej. Odznaczenie przyznano za starania dyrektora i całego zespołu na rzecz modernizacji, informatyzacji i doposażenia pomieszczeń dydaktycznych, pracowni przedmiotowych, biblioteki, siłowni oraz sali gimnastycznej. W latach 1995-2000 dyrektor nadzorował powstanie nowej galerii portretów wybitnych profesorów i absolwentów szkoły. Sukcesywnie przywracał uczniom oraz mieszkańcom utraconą i zakłamaną pamięć o dawnym Gimnazjum Męskim, obecnie liceum. Temu służyło wydawanie przez Stowarzyszenie Wychowanków i Absolwentów Alma Mater Ostroviensis kolejnych ksiąg pamięci. W 1996 roku odsłonięto przed frontem szkoły popiersie absolwenta, poety, dramaturga – Wojciecha Bąka, a następnie obeliski upamiętniające działalność ZHP i Szkolnego Klubu Sportowego Venetia. W 1998 roku nadano imię sali gimnastycznej i odsłonięto przy jej wejściu medalion poświęcony postaci gen. Kazimierza Glabisza.
Odznaczenia Jacka Skiby
Dyrektor Jacek Skiba kultywował tradycje szkoły jako placówki wychowawczej poprzez m.in. ceremoniał ślubowania uczniów klas pierwszych, pożegnanie maturzystów, spotkania z absolwentami i święto szkoły z określonym ceremoniałem. Jego starania i dokonania docenione zostały przez władze samorządowe i państwowe. Oto najważniejsze odznaczenia, jakimi został uhonorowany:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski -2002,
Złoty Krzyż Zasługi – 1983,
Medal Komisji Edukacji Narodowej – 1980,
Brązowy Krzyż Zasługi – 1977,
Złoty Krzyż Zasługi dla ZHP – 1983,
Odznaka za zasługi dla Chorągwi Kaliskiej ZHP – 1985,
Honorowa odznaka za zasługi w sporcie szkolnym – 1985,
Medal za postęp pedagogiczny w pracy dydaktycznej – 1983,
Złote honorowe odznaczenie Wojewódzkiego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki – 1988, medal za zasługi dla miasta Ostrowa Wielkopolskiego – 1981,
Srebrna odznaka komendanta obozu – 1983.
Zawsze aktywny, energiczny i uśmiechnięty. Od 2007 roku był członkiem Zarządu Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
W pamięci dyrekcji, nauczycieli, harcerzy, uczniów i wychowanków pozostanie jako dobry człowiek, wymagający instruktor, wspaniały nauczyciel i przyjaciel.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj