Komputer jest obecnie niezbędnym sprzętem dla każdego studenta. Bez dostępu do laptopa trudno jest brać aktywny udział w zajęciach, przygotowywać różne projekty i zadania domowe oraz szybko komunikować się z innymi studentami oraz wykładowcami. Jaki laptop jest odpowiedni dla ucznia szkoły wyższej?

Czego oczekuje student od laptopa?

 

Zanim kupi się laptopa do użytku na studiach powinno się dokładnie określić, czego oczekuje się od sprzętu. W ofercie morele.net/kategoria/laptopy-31/ znajdzie się wiele komputerów o zróżnicowanej mocy obliczeniowej. Wśród nich dostępne są zarówno urządzenia idealne dla informatyków, grafików i studentów budownictwa lub architektury, jak i dla osób uczących się na kierunkach filologicznych i pokrewnych.

 

Studenci, którzy chcą korzystać z zaawansowanych programów do projektowania (np. AutoCAD), obróbki grafiki (Photoshop itp.) lub programowania, powinni stawiać na laptopy z wysokiej półki. Wszystkie podzespoły powinny być mocne, by poradzić sobie z płynnym i szybkim działaniem wymagających programów. Dla pozostałych żaków wystarczające są laptopy średniej klasy. Dzięki nim możliwe jest korzystanie z programów do tworzenia dokumentów tekstowych, arkuszy obliczeniowych, prezentacji multimedialnych i prostych grafik.

 

Akcesoria komputerowe dla studenta

 

Równie ważne jak sam laptop są akcesoria komputerowe, które powinien posiadać student. Przydają mu się zwłaszcza sprzęty takie jak słuchawki, mikrofony oraz drukarki. Słuchawki i mikrofon są niezbędne do uczestnictwa w zajęciach online i do sprawnego komunikowania się z innymi studentami w czasie wykonywania prac grupowych.

 

Drukarka jest natomiast niezbędna do przygotowywania licznych materiałów na zajęcia, projektów i prac dyplomowych. Żakom przydaje się nie tylko sama funkcja drukowania, ale również kopiowania i skanowania. Jeśli ma się nieco większy budżet, warto zakupić dla studenta urządzenie wielofunkcyjne.

 

Dyski zewnętrzne dla bezpieczeństwa danych

 

Dysk zewnętrzny przydaje się zwłaszcza studentom ostatnich lat studiów pierwszego i drugiego stopnia. To właśnie wtedy przygotowuje się prace dyplomowe i najważniejsze projekty. Ich tworzenie trwa wiele tygodni, dlatego konieczne jest skuteczne zabezpieczanie poszczególnych etapów pisania pracy lub projektu. Do tego celu sprawdzi się dysk zewnętrzny, na którym umieści się wszelkie dokumenty wymagane przez uczelnię i promotora. Jeśli ważne pliki będzie się przechowywać wyłącznie na dysku w laptopie, w razie awarii komputera straci się do nich dostęp. Odzyskiwanie danych z uszkodzonego komputera jest bardzo kosztowne, dlatego taniej i szybciej jest zabezpieczyć się poprzez zakup dysku zewnętrznego.