Jest wyposażona we wszelkie urządzenia, które uczeń może spotkać w realnych warunkach. Mowa o pracowni do nauki w zawodzie technik chłodnictwa i klimatyzacji, która działa w Zespole Szkół Transportowo-Elektrycznych. To jedyne tego typu w regionie tak nowoczesne miejsce do nauki tego zwodu.

‘’Kształcenie w tym zawodzie jest drogie i dlatego nie wszyscy się na to decydują. My jesteśmy absolutnymi pionierami i tak już chyba zostanie. Kilka lat temu zrobiliśmy pierwszy krok, ale teraz jest to skok jakościowy. Nie ukrywam, że liczymy, iż to do nas przyjeżdżać będą adepci tej profesji z okolicznych powiatów, tym bardziej, że tej klasy pracownia znajduje się najbliżej w Poznaniu’’ – powiedział Marek Wojtasz, dyrektor Zespołu Szkół Transportowo Elektrycznych.

zdjecie

A atrakcyjność tej oferty edukacyjnej jeszcze się zwiększy, bowiem w powstającym Centrum Kształcenia Praktycznego powstanie kolejna duża pracownia, na wyposażanie której przeznaczonych zostanie ponad 600 tys. zł.

ZSTE decyzję o wprowadzeniu specjalności chłodnictwo i klimatyzacja podjął w 2015 r. Umożliwiła to dopiero zmiana przepisów o klasyfikacji zawodów. Dziś wiedzę i umiejętności w tym zawodzie zdobywa 60 uczniów. Szkoła liczy, że zainteresowanie ze strony uczniów będzie coraz większe, bo jest to zawód od wielu lat deficytowy, w którym przez co najmniej 20 lat nie kształciło się fachowców, a rozwój tej dziedziny gospodarki był w tym czasie niesamowity. Dziś nie ma praktycznie gałęzi, która nie korzystałaby z chłodnictwa i klimatyzacji.

zdjecie

Sercem nowej pracowni jest komora chłodnicza, wykorzystywana często w gastronomii, handlu, ale także jako zaplecze laboratoriów.

Koszt wyposażenia wyniósł 180 tys. zł i został pokryty z budżetu Powiatu Ostrowskiego. ‘’Patrząc dziś na to jak wiele jest tu urządzeń, jakiej klasy oraz przede wszystkich na tych, którzy już niebawem ukończą naukę i wyjdą na rynek pracy, możemy tu dziś wspólnie z Panią Aleksandrą Kierstein powiedzieć, że były to dobrze wydatkowane pieniądze. To jest nasz kolejny krok w odbudowywaniu szkolnictwa zawodowego na terenie Powiatu Ostrowskiego m.in. poprzez unowocześnienie bazy edukacyjnej’’ – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Pomysłodawcą kształcenia w tej specjalności był Włodzimierz Ziemniewicz, który zaangażował się także w wyposażanie pracowni. 

zdjecie

- ‘’Komora chłodnicza daje uczniom możliwość poznania w najprostszy, a zarazem sugestywny sposób działania układu chłodniczego. Uczniowie mogą szkoleniowo podpinać z miernikami, badać zmieniające się ciśnienie, naprawiać usterki, które wcześniej można zaprojektować. To są urządzenia w 100 proc. wykorzystywane na obiektach chłodniczych.’’ – powiedział Damian Walczak, nauczyciel zawodu.

Uczniowie sami przyznawali, że wiele nauczyli się uczestnicząc w budowie komory i wyposażaniu pracowni. A jak szczerze przyznali „na slajdzie czy papierze to niewiele się człowiek nauczy, co innego jak się urządzenia samemu dotknie i zamontuje’’.     O tym, że technik klimatyzacji może być ofertą dla każdego świadczy w grupie obecność jednej dziewczyny. – ‘’To była moja świadoma decyzja po „drzwiach otwartych’’ w szkole. Kierunek bardzo ciekawy, a pracownia super i fajnie to działa’’ – powiedziała przyszła specjalistka od klimatyzacji.